Při dnešním Světovém dni srdce si připomínáme nejen význam jednoho z nejdůležitějších orgánů v těle, ale také 15 let od první operace metodou TAVI. Tímto miniinvazivním zákrokem se řeší zúžení chlopně, což je nejčastěji operovaná srdeční vada v dospělosti. Zákrok je bezpečný a šetrný a je alternativou k chirurgické operaci na otevřeném srdci. Na rozdíl od ní nevyžaduje celkovou anestezii a ani dlouhou dobu rekonvalescence. V únoru ho podstoupila i osmdesátiletá Anna Korčáková z Brna. Cítím se jako znovuzrozená, říká seniorka, kterou operoval tým vedený lékařem Janem Sitarem z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.
Při chůzi musela často zastavovat
Trápila ji velmi silná dušnost. „Když jsem šla, musela jsem často zastavovat. Každých třicet kroků po rovině jsem se zastavila. Na stometrovém úseku jsem se zastavila až pětkrát. Doma máme ke vchodu osm schodů, ale v polovině jsem také odpočívala,“ popsala zpravodajskému portálu BRŇAN potíže před zákrokem Anna Korčáková. Té odhalili zúženou chlopeň poté, co měla jít na operaci kyčle a prodělala infarkt.
K implantaci stačí malý vpich v třísle
Operaci prý prospala, přestože většinu zákroků dělají lékaři tak, že pacientovi dají jen lokální anestezii a komunikují s ním. Zákrok TAVI je unikátní tím, že se provádí endovaskulárně. „Do těla pacienta se vstupuje tepnou v třísle. Stačí k tomu jen malý vpich. Pomocí nosného katetru se nová chlopeň ve svinutém stavu zavede skrze tepnu s milimetrovou přesností na místo, kde má být. A okamžitě po implantaci převezme funkci původní chlopně. Jde tedy o náhradu, protože stará chlopeň v srdci zůstává. Zlepšení stavu a efektivní funkčnost nové implantované chlopně je viditelná ihned po implantaci. Výsledky této metody a technologie jsou fascinující,“ vysvětlil Jan Sitar.
Krásně dýchám a vyjdu i kopec, říká pacientka
Anna Korčáková zůstala v nemocnici po zákroku ještě asi pět dnů. „Teď se cítím výborně. Jdu třeba plynule 45 minut v kuse. Ten rozdíl je opravdu velký. Cítím se, jako bych se podruhé narodila. Krásně dýchám, nekašlu, normálně chodím i do kopce bez přestávek. Jsem lékařům od svaté Anny moc vděčná. Je to špičková nemocnice se špičkovou kardiologií,“ uvedla seniorka. Měsíc po zákroku byla na kontrole. Na další půjde až příští rok v únoru. „Rekonvalescence po zákroku je velmi krátká, protože metoda TAVI je miniinvazivní, což je rozdíl oproti velké chirurgické operaci,“ dodal vedoucí lékař Pracoviště invazivní a intervenční kardiologie.
Zúžená chlopeň znemožňuje proudění krve do těla
Aortální stenóza je vada, při níž se aortální chlopeň zúží tak, že jí nemůže volně proudit krev ze srdce do celého těla. Srdce tak musí pracovat mnohem více a přetěžuje se. „Projevuje se dušností, někdy také bolestí na hrudi a únavou s postupným snižováním tolerance námahy. Při velké námaze a kritickém zúžení aortální chlopně může dojít až ke ztrátě vědomí i smrti. Vada postihuje obvykle pacienty nad 70 let,“ upřesnil Jan Sitar.
Umělou chlopeň ušijí za den
Umělá chlopeň je struktura z nitinolu, v němž jsou všity lístky chlopně z hovězího nebo prasečího perikardu. „Ten se pečlivě vybírá pod mikroskopem. Jedna chlopeň se vyrábí asi jeden den. Je v ní 800 až 900 stehů a vyrábí se ručně. Materiál rámu se může ve studené vodě napnout na katetr, přikryje se pouzdrem a vyveze se tříselnou tepnou do srdce. Pouzdro se pak stahuje a umělá chlopeň se sama roztáhne a zůstane celá implantovaná na místě, kam patří,“ vysvětlil kardiolog.