Výstava představuje výsledky (případně zadání u stále probíhající soutěže) sedmi architektonických a urbanistických soutěží, které za 2,5 roku své činnosti připravila pro město a jeho části Kancelář architekta města Brna (KAM).
„Celkem se do nich přihlásilo 57 týmů, 48 českých a 9 zahraničních, a to například z Rakouska, Německa, Japonska, Švýcarska nebo Velké Británie. Na ceny, odměny a skicovné bylo vyplaceno 11,4 milionu korun,“ popsal při vernisáži ředitel KAM Michal Sedláček.
Návštěvníci se seznámí s nejvýše oceněnými návrhy na budoucí podobu lokality Na Kaménkách v Černovicích a centra volného času Nová Bystrouška na Horním náměstí při ulici Kamechy. Dále se dozví o možnostech využití areálu brněnského výstaviště a navazujících území, objektu bývalé káznice na Cejlu pro Kreativní centrum Brno a umístění sociálně-zdravotního komplexu na Červeném kopci. Vystaveny jsou i návrhy urbanisticko-architektonického řešení Mendlova náměstí. Poslední, sedmá soutěž na podobu moderní „chytré“ čtvrti Špitálka stále běží, lhůta pro odevzdání návrhů uplynula 21. ledna, zasedání poroty je v plánu 7. a 8. března.
Urban centrum zaplnily panely s informacemi včetně historických souvislostí nebo složení autorských týmů a porot, s fotografiemi, vizualizacemi a nákresy. Doplnil je i trojrozměrný model výstaviště.
V plánu jsou soutěže na nové nádraží i cyklostezku u přehrady
Architektonické soutěže vypisuje město Brno nebo jeho městské části, kancelář je organizuje. „Jak město, tak městské části mají zájem, aby se soutěží pořádalo více, proto nyní přemýšlíme, že bychom uvnitř kanceláře vytvořili oddělení specializující se jen na architektonické soutěže,“ dodal Sedláček.
Další plány Kanceláře architekta města nastínil architekt David Zajíček. „Když jsem v roce 2004 končil školu, konala se jen jedna architektonická soutěž. Myslíme si ale, že když jsou lidé vedeni k tomu, aby mysleli na budoucnost a plánovali ji, město by mělo postupovat stejně. V plánu jsou další soutěže, a to na nové hlavní nádraží včetně prostranství před a za ním, na dálnici D43 v úseku Kníničky–Bosonohy, cyklostezku po pravém břehu Brněnské přehrady, kulturní a společenské centrum Stará hasička v Komíně, rozhlednu na Kraví hoře a vodní prvky na Dominikánském náměstí,“ vyjmenoval.
Kreativní centrum usiluje o dotaci
Z dosud realizovaných soutěží je nejdál projekt Kreativního centra Brno. Jako nejlepší zhodnotila porota návrh pražského ateliéru KAVA. Město v loňském roce podepsalo smlouvu se zpracovateli projektu, nyní se projednává dokumentace pro územní rozhodnutí. Následovat bude řízení o vydání stavebního povolení.
„Město plánuje podat žádost o dotaci z fondů Evropské unie, protože Kreativní centrum Brno je jeho strategickým projektem,“ nastínila Tereza Chrástová, specialistka kreativních odvětví z brněnského magistrátu. Pokud vše půjde podle plánu, v letech 2020 až 2022 by měl následovat výběr dodavatele a stavební práce, s otevřením centra se počítá v roce 2023.
Dlouhodobým záměrem projektu je vytvořit centrum podpory tvůrčích profesí poskytnutím pracovních prostor (studia, ateliéry, inkubátor podpory podnikání) i prostor přístupných veřejnosti, jako jsou Knihovna Jiřího Mahena, multifunkční sál, dílny, kavárna, studovny, prostory pro činnost neziskových organizací a také muzeum o pohnuté historii místa a okolní čtvrti.
Před tím, než se objekt začne rekonstruovat, jej dočasně oživují akce, které organizují sdružení Tripitaka, Paměť národa a Turistické informační centrum města Brna, program najdete na webu www.gotobrno.cz/akce/kaznice-zije.