Brněnské ČSSD ubylo od parlamentních voleb 60 členů. Dříve měla strana v Brně kolem 1000 členů, nyní jich je 940. Každoročně podle něj někdo přišel a odešel a počet byl zhruba stejný, úbytek strana zaznamenala po loňském propadu v parlamentních volbách. Bývalý krajský tajemník Michal Škerle stranu opustil po 16 letech, starosta Vinohrad Jiří Čejka po 29 letech. Oba mluví o klientelismu ve straně a o tom, že se za hlasy uvnitř strany obchodovalo s městskými byty nebo s dotacemi pro hasiče. Předseda brněnské organizace Oliver Pospíšil jejich vyjádření vnímá jako mstu.
Podle Škerleho odešlo jen v městské části Královo Pole asi 30 lidí. Z vinohradské organizace asi šest lidí, uvedl Čejka. Dále například v Žabovřeskách odešla z ČSSD desítka lidí. Někteří z nich jako například Vladimír Paneš nebo Sabina Sklenářová byli v této straně i více jak osm let.
Největším skokanem mezi politickými stranami je v Žabovřeskách Vít Cvrček, který prošel KSČM, KDU-ČSL, SKN-ED, ČSSD a nyní kandiduje za sdružení Pro Žabiny s podporou STAN.
"ČSSD má v Brně přes 900 lidí. Jsem přesvědčený o tom, že 300 členů je tam z přesvědčení a zbytek jsou zavázaní různým bossům. Třetina jsou takové mrtvé duše, které jsou tam jako hlas za přidělený byt nebo dotaci pro hasiče, a členové rodiny," tvrdí Škerle.
Podle něj v minulosti získalo v Králově Poli byt několik lidí spojených s dobrovolnými hasiči, ale také třeba dcery místostarostky v městské části Brno-sever. Předseda Pospíšil uvedl, že je to nesmysl a že i politici jsou lidé a mají stejná práva jako ostatní. "Všechno jsou to dedukce Michala Škerleho, který se snaží poskvrnit sociální demokracii. Přidělení bytu není tak jednoduché," řekl Pospíšil.
Myslí si, že je to msta. "Michal Škerle měl zájem kandidovat za ČSSD v Králově Poli na prvním nebo druhém místě. Jsou tam ale dvě organizace a ta druhá, která je větší, to neumožnila. On se tak domluvil na kandidatuře u Pirátů a ještě na rozlučku vypustil tuto vykonstruovanou kauzu," řekl Pospíšil. Škerle je dvojkou na kandidátce Pirátů, členem strany ale není.
Z ČSSD odešel po 29 letech i starosta Vinohrad Čejka. Chtěl obhajovat mandát, ale strana ho jako lídra nechtěla. Čejka je starostou 16 let a pod jeho vedením ČSSD získala poslední dvoje obecní volby přes 40 procent. Podle Čejky se strana odklonila od smyslu sociální demokracie.
Pospíšil ČTK řekl, že některé členy postihla frustrace po loňském výsledku parlamentních voleb. "Nejvíce lidí přichází, když se straně daří. Když se nedaří, je více kritiků a odchodů," dodal Pospíšil.
Velkým problém brněnských politiků je i ten fakt, že ačkoliv by kandidát do komunálních voleb měl mít trvalý pobyt v dané městské části, ne vždy toto pravidlo platí.
Jen například u politické strany TOP 09 a jejich kandidátů, kteří jdou do voleb v Žabinách, jich 11 z celkových 25 nemá trvalý pobyt v této městské části. A na území Brna byste je také hledali marně, trvalý pobyt mají hlášen například v Trutnově, Lulči, Mělčanech, Lelekovicích nebo v Ostravě.