„Odmítám v této věci vypovídat, protože mi přišlo obvinění v podobné trestní věci. Obávám se proto, že bych mohl sobě nebo osobám blízkým přivodit další trestní stíhání,“ sdělil soudu svědek Zdeněk H. Toho ostravská expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) od konce února trestně stíhá za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a za přijetí úplatku.
Vyplynulo to ze sdělení obvinění, které svědek předložil soudu jako argument pro odmítnutí výpovědi při právě probíhajícím soudním procesu s jedenácti lidmi a dvěma firmami. Ti podle žalobce v letech 2014 až 2019 způsobili při korupci při zadávání veřejných stavebních zakázek na Brně-středu škodu asi 47 milionů korun.
Svědek Zdeněk H. podle žalobce Radka Mezlíka patří mezi pět fyzických a pět právnických osob, které jsou nyní stíhané v další odnoži této úplatkářské aféry. Předmětem obvinění je například stavební zakázka na domě v majetku Brna-středu v Pekařské ulici nebo gymnastický sál na Bakalově nábřeží.
„Bylo jim sděleno obvinění v souvislosti s poskytováním úplatků ve větvi kauzy Stoka. Tato věc byla prověřována samostatně a nebyla součástí nyní u soudu projednávané věci,“ potvrdil zpravodajskému portálu BRŇAN státní zástupce Radek Mezlík z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Podle něj jsou mezi obviněnými představitelé stavebních společností, kteří měli poskytnout úplatky za získání veřejných stavebních zakázek na Brně-středu. „Obecně jde o úplatky v řádech statisíců až milionu korun. Všichni obvinění jsou stíhaní na svobodě,“ upřesnil Mezlík.
Trestní stíhání je podle něj čerstvě zahájené a žalobce je bude ještě z titulu dozorujícího státního zástupce přezkoumávat. „Je to běžný postup a mým úkolem je případně rozhodnout o stížnostech proti obvinění,“ dodal žalobce.
Kromě obviněného svědka, který odmítl vypovídat, vystoupil v úterý u soudu i bývalý stavbyvedoucí firmy, která pro Brno-střed dělala malé stavební zakázky v hodnotě do 50 tisíc korun, přičemž obžalovaný technik investičního odboru Petr Kosmák podle svědka jejich stavební společnost oslovoval napřímo bez výběrového řízení. „Nikdy jsem nedával nikomu žádnou provizi, ani ji po nás nikdo nechtěl,“ zdůraznil svědek.
Dalším slyšeným svědkem byl architekt, který vyhrál soutěž na studii a posléze i projekt rekonstrukce tržnice na Zelném trhu. Tehdejší místostarosta za hnutí ANO Jiří Švachula měl podle svědka na této zakázce nadstandardní zájem. „Při rekonstrukci pak došlo k navýšení ceny stavebních prací o deset milionů korun, protože nájemce tržnice požadoval posílení vzduchotechniky a dalších provozních technologií,“ dodal svědek. Líčení v kauze Stoka pokračuje ve středu a čtvrtek dalším dokazováním.