Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla ve skladu bývalého zemědělského družstva na Olomoucku 31,5 tuny medu. Byly na něm etikety výrobce Včelpo a šlo o čtyři šarže, u nichž rozbor Státní veterinární správy (SVS) v roce 2015 zjistil rezidua antibiotik. Výrobce kvůli tomu nesměl med prodávat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Podle zástupce tiskového mluvčího SVS Petra Majera přijdou veterinární inspektoři do skladu v řádu hodin na fyzickou kontrolu.
Nešlo o oficiální sklad Včelpa a SVS nyní bude došetřovat, odkud med pochází. Med se zbytky antibiotik je nevhodný k lidské spotřebě, inspektoři proto sklad zapečetili. "Provozovatel nezajistil zpřístupnění objektu ke kontrole. Z důvodu závažného podezření, že se v prostorách nachází nebezpečné potraviny, jejichž uvedení na trh může mít dopad na zdraví spotřebitele, zjednali si inspektoři do těchto prostor přístup v souladu se zákonem," uvedl Kopřiva. Med zde byl uskladněn v baleních po 900 gramech.
O podezření, že některé medy, které se měly v minulosti zlikvidovat v ostravské spalovně, se nespálily, mluvil už loni člen republikového výboru Českého svazu včelařů Jan Šmíd. Podle něj byly dohledatelné na serveru Bazoš, podal tehdy kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele. Podle Majera vše, co bylo zajištěno, bylo spáleno pod dohledem veterinářů.
"V tuto chvíli bychom neradi spekulovali o momentu, kdy se mohly medy ze šarží určených k likvidaci ztratit. Mohlo se jednat například o již prodané medy, které se již nenacházely v tržní síti a nemohly být z trhu tehdy stahovány, a které se následně někdo rozhodl nelegální cestou zpeněžit. Mohlo se jednat o produkty, které některý ze subjektů na trhu při stahování z nějakého důvodu zatajil a uvedl, že je již na skladu nemá. Variant může být více," dodal Majer.
Vedení svazu včelařů již v listopadu 2015 rozhodlo o zastavení prodeje všech výrobků firmy Včelpo, protože zatím neodhalený viník přimíchával do českého medu ukrajinský med s antibiotiky. Jejich používání při léčení včel je v Evropské unii zakázané. Následně Včelpo začalo medy znovu prodávat, dokud mu to veterináři opět nezakázali. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty. Veterináři zakázali Včelpu prodej medu opakovaně až na výjimky znovu minulý týden. Prodávat může jen ten med, u kterého doloží původ. Český svaz včelařů, kterému firma patřila, loni rozhodl o prodeji společnosti zhruba za deset milionů korun svému členovi, podnikateli Petru Vydrovi.