Celkem dvaadvacet členů, sedm žen a patnáct mužů, bude mít další expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy. Hlavní část výpravy, kterou tvoří čtrnáct osob, se vydá na cestu už na Nový rok, druhá odjede v sobotu 11. ledna, uvedl v tiskové zprávě manažer Českého antarktického výzkumného programu Pavel Kapler. Ten povede jednu z výprav.

Jedna výprava poletí přes Argentinu, druhá přes Chile

První část výpravy má sraz 1. ledna v 10:30 u Janáčkova divadla a čeká ji cesta mikrobusem na letiště ve Vídni, odtud přes Amsterdam do Buenos Aires v Argentině až na Českou vědeckou stanici J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Druhá, osmičlenná část expedice, pak odjede v sobotu 11. ledna přes Chile na základnu CZ*ECO Nelson na Nelsonově ostrově.

Obě výpravy se zřejmě vůbec nepotkají

„Vlivem rozdílného načasování, územního zaměření i zvolené trasy se v Antarktidě obě výpravy zřejmě vůbec nepotkají,“ upřesnil Daniel Nývlt, vedoucí Českého antarktického výzkumného programu sídlícího na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.

V první výpravě jsou i cizinci a vědci z ČVUT

Hlavní skupina odlétá z vídeňského letiště do Argentiny, odkud se přesune na palubě speciálu argentinských vzdušných sil přes základnu Marambio na ostrově Seymour Island na stanici na ostrově Jamese Rosse. Tuto část výpravy vedenou Peterem Váczim z Geografického ústavu a z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity tvoří vědkyně a vědci mimo jiné izraelské, italské a slovenské národnosti nejen z Masarykovy univerzity, ale také z pražského ČVUT, dále lékař a tři technici zajišťující fungování infrastruktury tohoto unikátního nejjižnějšího českého univerzitního pracoviště.

Budou sledovat klima i zmrzlou půdu

Cílem expedice je ve vědecké oblasti pokračovat v dlouhodobém monitoringu klimatu a komplexním sledování stavu polárních geo a ekosystémů, tedy především tamních ledovců, dlouhodobě zmrzlé půdy, odledněného území umožňujícího růst nižších rostlin, říčních a jezerních systémů a dalších geomorfologických útvarů. Také v této sezoně bude pokračovat realizace víceletého projektu Grantové agentury ČR JUNIOR STAR Filipa Hrbáčka se zaměřením na studium změny dlouhodobě zmrzlé půdy v oblasti Antarktického poloostrova.

Novinkou je výzkum ptačí chřipky

„Novinkou letošního roku je výzkum šíření obávané ptačí chřipky v Antarktidě ve spolupráci se španělskými kolegy, pro které naše expedice bude odebírat vzorky, nebo výzkum mořských i terestrických řas vedený kolegyní z izraelské univerzity v Haifě,“ uvedl Nývlt.

Ve druhé výpravě budou i Ukrajinci

Skupina, která zamíří na Nelsonův ostrov, má v plánu rovněž pokračovat ve výzkumu změny klimatu a jeho vlivu na místní ekosystémy, nově se ale zaměří též na zkoumání materiálu vyplaveného na pobřeží z moře či diverzitu mikroskopických hub. Výprava, jíž se účastní též kolegové z Ukrajiny, během své cesty využije logistiky hned několika národních programů. „Za podporu této výpravy vděčíme v anglickém abecedním pořadí Chile, Číně, Portugalsku, Španělsku a Uruguayi. Po necelém měsíci společné práce se navíc skupina dále rozdělí a dva kolegové budou pokračovat na stanici Ukrajinského národního antarktického vědeckého centra Akademik Vernadsky,“ vysvětlil Kapler, který tuto část výpravy povede.