Zadržování vody v krajině, férové a transparentní sociální služby a i v době ekonomické krize opravování silnic patří k prioritám nového vedení Jihomoravského kraje. Do hejtmanského křesla usedle šestatřicetiletý Jan Grolich (KDU-ČSL), jehož osobním cílem je také lepší komunikace s veřejností a větší otevřenost hejtmanství lidem.
Jak se vám v posledních dnech proměnil život, když jste se ze starosty Velatic stal budoucím hejtmanem?
Velká změna je v tom, že teď dočasně dělám v podstatě dvě práce zaráz. Musím dokončit všechny resty na obci a zapracovat se na krajském úřadě. Je zvláštní pocit jednu velkou etapu života ukončovat a současně pomalu startovat tu novou.
Velkou pozornost na vás samozřejmě upírají média. Vyhovuje vám jako bývalému stand-up komikovi taková pozornost?
Jsem teď v podstatě v každodenním kontaktu s novináři. Zatím mě to baví, zatím píšou celkem hezky. Nevím, jestli na to má vliv to, že jsem vystupoval jako stand-up komik. To má vliv spíš na to, že sem tam utrousím před novináři nějaký vtípek, a nakonec otisknou právě to. S tím se budu muset naučit pracovat.
Mimochodem, plánujete i nadále vystupovat na jevišti, i když budete hejtmanem?
Ano, rád bych pokračoval. Asi už ne každý měsíc, jak to bylo dosud, ale budu se potřebovat občas odreagovat.
Patří humor do politiky?
Samozřejmě. My, Češi, jsme národ, který má humor v krvi. Myslím, že není důvod to v sobě dusit jen proto, že se někdo dostane do vyššího patra politiky. Naopak mám zkušenost, že to často bourá spoustu bariér a společný smysl pro humor lidi velmi rychle sbližuje.
Zůstanete i starostou ve Velaticích?
Už předem jsem říkal, že nebudu hejtmana dělat na vedlejší úvazek. S prací starosty skončím a už teď řeším postupné předávání rozpracovaných projektů.
Odcházejícímu hejtmanovi Bohumilu Šimkovi bylo mnohdy vyčítáno, že je prakticky neviditelným hejtmanem. Je podle vás problém, když lidé nevědí, kdo je jejich hejtman?
Nejde ani tak o tu konkrétní osobu, ale to, že lidé obecně nevědí, co kraj dělá a proč by měli na kraj volit. Na druhou stranu je pravda, že zrovna osoba hejtmana by měla být prostředníkem mezi krajským úřadem a lidmi. Přes něj by lidé měli získávat tu základní představu o činnostech a projektech kraje. Pan Šimek nebyl osoba vyžadující pozornost a to se projevilo. Těžko mu to vytýkat. Je to o povaze.
A co budete dělat pro to, abyste nedopadl stejně?
Mám svou představu, jak s veřejností víc a líp komunikovat. Některé osvědčené věci převezmu z fungování na obci jako třeba pravidelný videozpravodaj. Ale konkrétnější plán budu řešit až s týmem na kraji. Komunikaci plánuji rád, ale rád si nechám poradit od odborníků.
Budete jedním z nejmladších hejtmanů. Máte šance oslovit i mladší ročníky a přitáhnout je k politice. Máte to v úmyslu?
Myslím, že oslovování mladých lidí dělám už aspoň čtyři roky a poměrně se to daří. Ukázaly to i volební výsledky. Rozhodně v tom chci pokračovat. Nejen ve vztahu k mladým. Lidé prostě nemůžou mít pořád pocit, že politika je špína a kšefty a nějaký jiný svět. V politice a na úřadech pracují normální schopní lidé a často dělají velmi dobrou práci.
Podařilo se vám vyjednat křeslo hejtmana. V krajské radě však usedne kromě vás jen jeden za vašich kolegů z KDU-ČSL. Musel jste tedy jedno místo v radě obětovat, abyste mohl být hejtmanem?
Opravdu nikdy jsme v rámci vyjednávání neřešili situaci, že by kdokoli navrhl, abych hejtmanem nebyl nebo že je nutné to vykoupit jedním radním. Společný klub ODS a STAN přišel pouze s požadavkem na většinu v radě. Po zvážení jsme jako jednu z variant řešení navrhli, že se jako KDU-ČSL vzdáme jednoho radního, ale budeme požadovat dva předsedy silných výborů navíc. Tato varianta byla nakonec všemi přijata.
Ve středu jste podepsali koaliční smlouvu. Prioritní témata minulého vedení, jako je Velká cena či letiště, v ní chybí. Proč?
Nikdo neví, kdy skončí druhá vlna covidu, jestli nepřijde třetí vlna. Kdy se v závislosti na to se rozlétají světová letiště, jestli bude možné, aby MotoGP 2021 bylo s diváky. V těchto oblastech nejsme schopní říct cokoli konkrétního. Nezáleží to na našem rozhodnutí. Dokud se svět v těchto oblastech nevrátí do normálu, nemůžeme připravovat žádné konkrétní záměry.
Co jsou naopak největší priority nového vedení kraje?
V koaliční smlouvě jsme se shodli na tom, že chceme posílat projekty na zadržování vody v krajině, chceme se zaměřit na férové a transparentní sociální služby a i v době ekonomické krize chceme co nejvíce pokračovat v opravách silnic. Osobně navíc chci, aby kraj začal mnohem lépe komunikovat s veřejností a otevřel se lidem.
Kraj převezmete v době covidové krize, což nebude jednoduchý odrazový můstek. Co budete muset řešit jako první?
Jsem rád, že pan Šimek mě už přizval do krizového štábu a sdílí se mnou veškeré možné informace. Velmi to oceňuji. Je totiž potřeba, aby nové vedení naprosto plynule navázalo a bylo plně informované. Nesmí dojít k žádnému zlomu ani k brzdění stávajících postupů.
Krajská koalice bude složením stran podobná jako v Brně. Pomůže to užší spolupráci mezi městem a krajem?
Myslím, že spolupráce s Brnem byla dobrá už teď. Žádné spory se neřešily. Myslím ale, že pokud dva hlavní reprezentanti Brna a kraje jsou z obdobných koalic, spolupráci to ještě více zjednoduší. Nebude se řešit nadbytečná politika.