Když teď děti nemohou navštěvovat své oblíbené kroužky ve Středisku volného času Lužánky, zveřejňují
lektoři každý den na webu nápady a výzvy, jak mohou děti doma smysluplně využít volný čas. Na léto
pak plánují tábory pro tisíce dětí. „Věřím, že léto bude standardní a děti se už teď těší. Možná letos
nepojedou do zahraničí a bude tak lehce větší tlak právě na pobyty v České republice a možná i větší
zájem o tábory. Pokusíme se na to reagovat,“ říká Jan Ondroušek, který se ředitelem střediska stal loni v
červenci a rád by se kromě dětí zaměřil také na aktivity pro seniory a celé rodiny.
Na webu Střediska volného času Lužánky každý den zveřejňujete aktivity, kterými se děti doma mohou zabavit. Můžete přiblížit, jaké to typově jsou?
Středisko volného času Lužánky nabízí rozptýlení pro celou rodinu i zábavu pro nejmenší a školou povinné děti online, aby si rodiče mohli odpočinout a aby si společný čas doma užívali. Každý den najdou
zájemci v online magazínu Lužánky Live nové výzvy, návody na tvoření, videa s tipy na cvičení a jednoduché recepty, které děti zvládnou samy. Nejmenší děti potěší online pohádky, připravená je i spousta zábavných pracovních listů, omalovánek a vystřihovánek. Veškeré aktivity pojí jednoduchá příprava a možnost realizace doma. Už jsme vydali například návod na náramky přátelství, jak si vyrobit žonglovací míčky, pracovní listy pro malé čtenáře a čtenářky nebo recept na kynuté buchty, které upekly a také se u toho natočily přímo děti. Až do konce dubna mohou zájemci také soutěžit každý den o pizzu s dovozem domů. Stačí poslat fotku nebo video, jak něco tvoří, vaří, jak cvičí, předvedou cokoli, s čím by se rádi pochlubili. Vyhrává vždy autor či autorka nejnápaditějšího příspěvku. Už jsme dměnili třeba chlapce, který si sám natočil a sestříhal video, na kterém jezdí na kole, tančí break dance a hraje na klavír. Těší nás, že jsme pro tuto soutěž našli vstřícného partnera Comics pizza and burger, který denně věnuje jednu pizzu přesně podle výběru oceněného autora a přiveze ji zdarma až k němu domů. Jsme rádi, že motivujeme ke smysluplnému využití volného času a že jsme vytvořili prostor pro sdílení nápadů a aktivit.
Kolikačlenný tým se na tom podílí?
Online projekt Lužánky Live vede čtyřčlenný tým propagace a na obsahu se podílí pedagogové napříč všemi deseti lužáneckými pracovišti. Většina aktivit se váže ke konkrétním kroužkům. Lektoři tak
zůstávají v kontaktu s dětmi z kroužků a dál nabízejí oblíbené tipy na zábavu doma.
SVČ Lužánky nyní zajišťuje péči o děti zdravotníků, zaměstnanců bezpečnostní sborů a dalších profesí. Jaký je o to zájem?
Tuto péči zajišťujeme v prostorách naší mateřské školy Lentilka, což jsou dvě místa v Brně – Žerotínovo náměstí a Kounicova. Napřed fungovala do poslední chvíle školka a následně byla zahájena péče podle nařízení hejtmana. V prvních dvou dnech zájem nebyl. Ale už další týden děti začaly postupně docházet. V současné době už fungují tři skupiny, ale je v nich ještě nějaké místo (mnohou být maximálně po 15 dětech). Jakmile bude potřeba, jsme schopni se okamžitě dohodnout s Jihomoravským krajem a místa pro tuto péči rozšířit.
Pociťujete dopady koronavirové pandemie, co se týká zájmu o letní pobytové a příměstské tábory? Ruší rodiče účast dětí?
Zatím účast neruší. Jen se ptají na termín platby. Posunuli jsme termín pro platby záloh, protože normálně ho máme nastavený poměrně brzy z důvodu, že tábory bývají brzo plné. Nechceme rodiče zbytečně zatěžovat platbou, když není jasné, v jakém režimu léto poběží. Na druhou stranu, pokud by došlo k nějakým omezením, pochopitelně jim vrátíme celou platbu. Zájem o tábory je ve třech vlnách. První vlna byla ještě před začátkem této krize, takže tam se žádné snížení zájmu neprojevilo. Jde o rodiče, kteří plánují dopředu, mají o termínech jasno a léto řeší v lednu. Mají také největší šanci se dostat na vybraný tábor. Druhá vlna je právě v těchto měsících a je logické, že teď rodiče zvažují a čekají na jasné informace od vlády. Třetí vlna je pak těsně před prázdninami a tam už bude jasno úplně. Ale letos máme na příměstské tábory přihlášeno přes 4 200 účastníků a loni to číslo bylo celkem přes 4 800. Takže většina dětí už je přihlášena a některé tábory jsou již plné.
Zatím není jisté, zda se letní tábory budou moct uskutečnit v běžném režimu. S jakými scénáři teď pracujete?
Zatím pracujeme se standardní situací. Pokud dojde k nějakým omezením, pak předpokládám, že se bude týkat hlavně počtu dětí. My obecně neděláme žádné masové tábory pro 80 a více dětí. Pokud bude nějaké omezení týkající se počtu, jsme schopni se většinou přizpůsobit. Pokud by to číslo mělo být hodně nízké, pak to budeme řešit individuálně. Už dnes ovšem víme, že bude potřeba mnohem víc řešit hygienu a na to se připravujeme. Dlouhodobě velmi úzce spolupracujeme s brněnskou hygienickou stanicí, konkrétně s MUDr. Lysou, se kterou budeme opatření konzultovat. Přesto věřím, že léto bude standardní a děti se už teď těší. Možná letos nepojedou do zahraničí a bude tak lehce větší tlak právě na pobyty v České republice a možná i větší zájem o tábory. Pokusíme se na to reagovat.
Jaké máte v letošní nabídce letních táborů novinky? A o které tábory je v posledních letech největší zájem?
Snažíme se přinášet každý rok nějaké novinky, ale velmi dobře fungují i zavedené tábory. Neřekl bych, že je letos nějaká extra bomba nebo novinka. Zájem je o všechny možné typy programů. Novinkou mezi pobytovými tábory je třeba výtvarně-sportovní tábor, který si děti užijí v malebné krajině pod zámkem ve Vranově nad Dyjí – Dobrodružství pod vranovským zámkem. Velký zájem je obecně o příměstské tábory. Z téměř dvou set nabízených táborů už zbývají poslední volná místa asi na čtvrtině příměstských táborů. U pobytových táborů je to obdobné. Oblíbené jsou jak tvořivé, tak sportovně laděné, pro zájemce o techniku, poznávání zvířátek i rostlin, tábory našeho lužáneckého Lanového centra Proud nebo Cirkusu LeGrando. Stále se mohou přihlásit na webu luzanky.cz.
Jak se v posledních letech mění nabídka táborů? Jsou dnes děti náročnější a chtějí spíše tábory se specifickým zaměřením?
Děti chtějí i v létě pokračovat v tom, čemu se věnují během roku nebo co je zajímá nejvíc. První jsou tedy obsazené tábory, které mají nějaké konkrétní zaměření a přinášejí rozvoj nějakých specifických
dovedností. Nedá se říct, že by něco převažovalo, ale v posledních letech je vidět návrat k technice a sportu. Velmi dobře také fungují tábory, které navazují na celoroční činnost v kroužcích. Děti jsou ve
stejné nebo skoro stejné skupině, těší se na kamarády a čas strávený společně. Program je pak už jen velmi dobrým doplňkem. Takto mnohem líp fungují pobytové tábory a soustředění. Ty jsou totiž často vyvrcholením celoroční činnosti a děti se na ně těší úplně nejvíc.
Na jakých táborech a aktivitách se podílíte vy jako vedoucí?
Dlouhodobě se podílím na vedení turistického oddílu Vlčata, který jezdí na klasický stanový tábor v lese na tři týdny. Nepojedu na celou dobu, ale na týden určitě ano a už se těším. Je to táborová klasika pro děti a vedoucí, kteří se spolu celý rok scházejí a jezdí na vícedenní akce. No a ty letos na jaře nejsou, tak jim to hodně chybí. Potom budu mít v průběhu léta ještě jeden příměstský tábor zaměřený na beachvolejbal. Chceme tam dětem spíš tento sport ukázat, něco je naučit a ukázat jim další sportovní možnosti než z nich vychovat profesionální sportovce.
V SVČ Lužánky působíte od roku 1999. Co se za tu dobu změnilo?
To je častá otázka. Za více než 20 let se toho nutně muselo změnit hodně, podobně jako se mění společnost kolem. Je víc možností na trávení volného času, víc nabídek. Do volného času pronikla spousta technických vychytávek, jednorázových atrakcí a instantních zážitků. V současnosti vidíme i možnosti v online světě. Děti taky častěji mění své zájmy a chtějí zkoušet nové věci. Není to už tolik o tom, že v šesti letech například začnu lepit letadýlka a skončím až v důchodu. Co ale bude fungovat podle mě pořád je, že děti hledají kamarády, dobrou partu, zážitky, dobré vedoucí, prostě kolektiv. To vám žádný online svět ani technická vymoženost nenahradí.
Co ještě zůstalo stejné?
Často je slyšet, že se děti mění. Ale podle mě zase taková změna to není. Ano, jsou sebevědomější, svobodnější a někdy také náročnější, což je často překládáno jako drzejší. Ale já to vnímám pozitivně.
Pořád mají zájem se naučit něco nového a poznat nové věci, dokážou se na věci, které je zajímají, soustředit a nechají si poradit od nás dospělých. Zájem o tradiční trávení volného času podle mě spíš
roste, čehož je důkazem zájem o tradiční turistické a tábornické oddíly skautů, pionýrů, tomíků a podobně. I dnešní děti prostě chtějí zažít dobrodružství v lese pod stanem.
Ředitelem jste od loňského července, co jsou vaše vize na následující roky?
Hodně jsme mluvili o dětech. Ale je jasné, že jednou z priorit budou čím dál víc senioři. Do seniorského věku přicházejí aktivní lidé a ti chtějí svůj aktivní život trávit i v tomto věku. Budeme se snažit nabídnout těmto skupinám víc aktivit. Další skupinou, na kterou se chceme zaměřit, jsou celé rodiny. Rodiče s dětmi chtějí trávit čas společně a my jim k tomu chceme nabídnout možnosti. No a dál budeme nabízet dětem atraktivní a moderní trendové věci. Myslím si, že role neformálního vzdělávání v následujících letech bude stále víc důležitá a jeho význam poroste.