Je to týden co v čele města Brna stojí opět žena, Markéta Vaňková. Po soudkyni Dagmar Lastovecké (ODS), která Brno vedla v letech 1994 až 1998, to je teprve podruhé v historii tohoto města, kdy v primátorském křesle sedí dáma. Kdo je vlastně Markéta Vaňková?
- Máte za sebou náročné vyjednávací období, jak byste tu dobu od voleb charakterizovala? (co bylo nejtěžší, naopak překvapivé…atd.)
Zejména první týden po volbách byl velmi hektický a náročný. Po podpisu dohody o koaliční spolupráci nastaly dny veskrze pracovní, kdy jsme tvořili text koaliční smlouvy obsahující i samotné programové prohlášení. Následovalo čekání na to, zda bude koaliční smlouva všemi partnery schválena. Pro mě to bylo, jak se říká, trochu jako jízda na tygrovi… J Jsem ráda, že jsme se v průběhu těchto dnů s koaličními partnery blíže poznali, zjistili jsme, že jsme spolu schopni komunikovat a pracovat v příjemné konstruktivní atmosféře a že to vše vedlo ke vzniku nového vedení města. A nyní už se konečně budeme moci věnovat tomu nejdůležitějšímu – tedy práci pro Brno a Brňany.
- Premiér Babiš tehdy označil vzniklou koalici bez vítězného ANO za podraz, myslíte si, že měl důvod, plácli jste si tenkrát s bývalým primátorem Vokřálem? Jak to tehdy bylo?
O žádný podraz se nejednalo, k žádnému definitivnímu plácnutí s primátorem Vokřálem nedošlo. Se zástupci hnutí ANO jsme bezprostředně po volbách jednali, respektovali jsme jej jako vítěze voleb, což spočívalo v tom, že jsme vyjednávání a oslovování případných budoucích koaličních partnerů nechali na hnutí ANO. Ve chvíli, kdy jsme naopak my byli osloveni jinými subjekty, bylo jasné, že se hnutí ANO nepodařilo dohodnout na koalici, proto začala jednání o jiném koaličním uspořádání.
- Několikrát ve spojitosti s vyjednáváním bylo skloňováno slovo „kmotr“, nebo také návrat prohnilé strany, ale v neutuchajícím zájmu byla i Vaše pracovní činnost. Kdo tedy stojí za vyjednáním dnešní koalice a jak byste charakterizovala svůj dosavadní pracovní život?
O nynější koalici vyjednávali výlučně předem zvolení členové vyjednávacích týmů všech zúčastněných stran, neprobíhala žádná zákulisní či noční jednání jiných osob. A můj pracovní život – od ukončení právnické fakulty v roce 2000 se věnuji advokacii, mám za sebou velké množství právních případů z různých právních odvětví, zastupuji velké firmy i obyčejné lidi, z nichž mnohým jsem výrazně pomohla v řešení jejich problémů.
- Jako primátorka budete první dámou města Brna, co bude patřit k Vašim prioritám? Co uděláte jako první, co zrušíte a na co se do budoucna zaměříte?
Mojí prioritou je posunovat Brno dopředu bez zbytečných rozporů v rámci vedení Brna. Co se týče konkrétních oblastí, na prvním místě je doprava, jako jednu z prvních věcí musíme opravit nastavený systém rezidentního parkování a dále navazovat budováním nových parkovacích míst a taktéž řešením špatné průjezdnosti města. Dalším velkým úkolem tohoto volebního období je schválení nového územního plánu. A abych zmínila i nějakou oblast, která nepatří k základním potřebám, ale zasahuje spíše do volného času občanů, chtěla bych se zaměřit na výstavbu multifunkční hokejové haly.
- Jak hodnotíte předcházející „vládu nad Brnem“ primátora Vokřála?
Byla to vláda plánů, vizí a maket, poznamenaná i tím, že v poměrně nesourodé koalici bylo těžší některé věci prosazovat tak rychle, jak by si zasloužily. Ale abych byla spravedlivá, některé projekty se připravovaly, avšak nedokončily se, v nich budeme chtít pokračovat.
- Hnutí ANO se přesouvá do opozičních lavic, nebojíte se jejich kritiky? Stále se cítí uraženi?
Na to jak se cítí, je potřeba zeptat se přímo jejich zástupců. Kritiky se nebojím, opoziční role je v politice potřebná a někdy není na škodu vyslechnout si i názor s protiargumenty.
- Brněnská ODS nebyla v minulých letech veřejnosti úplně nejlépe vnímána, předseda Fiala ji téměř zvedal hrobníkům z lopaty. Co podle Vás stojí za několikaletým propadem a „znovuvstáním“?
Dle mého názoru důvodem propadu ODS byl i odraz nálady ve společnosti, kdy se lidé odkláněli od tradičních politických stran a přikláněli se k nově vznikajícím hnutím, ať už s celostátním či lokálním dopadem. Co se týče „znovuvstání“, hlavní dík patří skutečně Petrovi Fialovi, pod jehož vedením se ODS stala alternativou hnutí ANO, má jasný program a směřování a voliči se k ní vrací.
- Pojďme se dotknout i vaší rodiny, jak synové s manželem vnímají Vaši momentální pozici, budete mít na ně vůbec časJ?
Čas na rodinu si určitě udělám, rodina je to nejdůležitější, co na světě mám. Jak manžel, tak synové mě podporují a všichni víme, že času, který nyní společně budeme trávit, nebude tolik jako dříve, ale o to víc si jej budeme snažit společně užívat. Možná to sem úplně nepatří, ale bez podpory mého manžela, se kterým jsme spolu již více než dvacet pět let, bych tento zásadní životní krok nikdy nemohla udělat.
- Zmiňujete, že máte ráda sport, cestování. Můžete být konkrétnějšíJ?
Sportuji rekreačně, nejraději běhám, s rodinou jezdíme na kolech, na bruslích v létě i v zimě, lyžujeme. Společně cestujeme jak po České republice, tak v zahraničí, rádi poznáváme nová místa, ale stejně tak se rádi vracíme tam, kde se nám to dříve líbilo. Baví nás rozmanitost, jsme spokojení pod stanem i v hotelu, ve městech i v přírodě, u moře i na horách.
- Poslední otázka, co od Vás Brňané mohou čekat? A čeho se nemusí obávat?
Budu dělat vše pro to, abych se jim za čtyři roky mohla podívat přímo do očí a říci, že jsme dokázali většinu toho, co jsme si předsevzali. Nemusí se obávat, že bych zapomněla na to, jak velkou odpovědnost vůči nim mám. Těším se na práci pro Brno a nesmírně si vážím důvěry, kterou jsem dostala, a ráda bych, aby Brňané pochopili, že to s Brnem myslím vážně.