V minulých krajských volbách kandidovali v koalici se Zelenými. Letos Piráti sestavili samostatnou kandidátku, v jejímž čele je šestatřicetiletý Lukáš Dubec. Projektant a CNC programátor z Vranovské Vsi na Znojemsku by se ve vedení kraje chtěl zaměřit na řešení klimatické změny i prosazovat transparentnost, digitalizaci a otevřenost. „Přístup k informacím a jejich dohledatelnost, komunikace a přístup k veřejnosti je nejpodstatnější věc,“ říká Lukáš Dubec, který dosud neměl žádnou veřejnou politickou funkci, což považuje za výhodu.
Proč jste se rozhodl kandidovat na hejtmana Jihomoravského kraje?
Věřím, že budu přínosem pro Jihomoravský kraj. A nejen já, ale všichni mí kolegové a kolegyně na kandidátce. Rozhodnutí však ovlivnili také moji přátelé a straničtí kolegové, kteří mě podpořili v kandidatuře. Jsem skromný člověk, když jsem však dostal důvěru Krajského fóra Pirátů z Jihomoravského kraje a stal jsem se lídrem kandidátky, bylo mi ctí přijmout tuto výzvu a chci o post hejtmana zabojovat.
Jak vidíte své šance na zvolení?
Zhruba za měsíc se dozvíme, jak voliči rozdali karty. Ty pak určí pozice pro povolební vyjednávání. V návaznosti na předvolební průzkumy si myslím, že máme velkou šanci dostat se nejenom do zastupitelstva Jihomoravského kraje, ale podílet se i na jeho vedení. O pozici hejtmana se pak rozhodne v povolebních vyjednáváních. Ambice samozřejmě máme a jsme připraveni převzít politickou odpovědnost za vedení kraje, veškerá naše očekávání nicméně doprovází pokora.
Pokud budete zvolen hejtmanem, potažmo zastupitelem Jihomoravského kraje, jaké budete mít priority?
Prioritou je pro mě prosazovat a zavádět základní programové pilíře Pirátů, jako jsou transparentnost, digitalizace a otevřenost. K tomu bych rád jen dodal, že kontrola ze strany veřejnosti, přístup k informacím a jejich dohledatelnost, komunikace a přístup k veřejnosti je nejpodstatnější věc. Další důležité téma je pro mne adaptace na probíhající klimatickou změnu. Osobně žiji od dětství ve vesnici obklopené lesy a polnostmi, takže vnímám projevující se změny klimatu intenzivně. Chci, abychom pomohli tomu, že budoucím generacím zůstane zachována živá, zelená a pestrá krajina, a ne vyprahlá poušť.
Téma boje se suchem je pro Vás tedy významné? Myslíte si, že byste z pozice hejtmana dokázal více pomoci zemědělcům v našem kraji? Nebo naopak, potřebují vůbec naši zemědělci podporu ze strany hejtmanství?
Téma adaptace na klimatickou změnu je pro nás významné. Obnova krajiny musí být postavena na spolupráci a my to tak budeme dělat. Kraj pomůže tak, aby i ta nejmenší obec věděla, jak krajině pomoci a hlavně, z čeho to zaplatit. Vnímáme, že pestrá krajina je jednou z věcí, která dokáže krajině pomoci, a proto budeme podporovat malé zemědělce a vinaře, kteří jsou hlavní páteří boje proti suchu. A budu upřímný, všichni obyvatelé, a stejně tak všechny oblasti života v kraji, by měly mít oporu ze strany hejtmanství.
Jak by se měl kraj podle Vás vypořádat s ekonomickými dopady koronavirové krize, když se krajům obecně zřejmě nebude dostávat peněz na případné investice a vytvoření nových pracovních míst?
Tohle je velmi těžká otázka, protože nikdo z nás neví samozřejmě přesně, jak se bude tato situace vyvíjet. Kraj však, stejně jako jakákoliv domácnost, musí hlavně hledat úspory u sebe na svém provozu. Ve výsledku se každá ušetřená koruna hodí. I při současných ekonomických dopadech kraj nesmí v žádném případě přestat investovat a investice by měly být o to efektivněji vynakládané. Pro svoje projekty musí kraj hledat a využívat i další zdroje financování, než je příjem z daňových výnosů. Jako jsou třeba evropské finance. V každém případě si ale myslím, že by se kraj neměl více zadlužovat. A to nejdůležitější – kraj by měl velmi dobře hlídat, kam peníze putují a zda jsou vynakládány účelně. I tomu může pomoc náš program týkající se transparentnosti a otevřenosti.
Měl by Jihomoravský kraj investovat ještě víc peněz do zdravotnictví, tedy zejména do krajských nemocnic a do vzdělávání mladých lékařů, aby je udržel v kraji?
Odpověď je pro mě jasná. Ano, měl. Ono je totiž potřeba investovat více peněz úplně všude. Zdravotnictví je jedna z krajských kompetencí a dá se říci jednou z nejdůležitějších. Určitě všichni vnímáme problém stárnutí lékařů a v určitých oborech nebo spíše specializacích i nedostatek zdravotnického personálu. Kraj musí udělat maximum pro zlepšení této situace. Jednou z cest, jak ušetřit peníze a mít tak tedy více peněz na investice, je využití centrálního nákupu zdravotnického materiálu, pomůcek a zařízení.
Dalším důležitým tématem je doprava. Budete usilovat o zvýšení investic do budování nových a rekonstrukcí stávajících krajských komunikací? Měl by se kraj podle Vás ještě víc zasadit o prosazení dostavby D52 od Pohořelic až na hranice s Rakouskem za Mikulovem?
Ano, investice do dopravní infrastruktury by se měly zvýšit. Ale jak jsem již zmínil. Více peněz je zapotřebí investovat všude. Dopravní infrastruktura v krajské správě určitě není dokonalá. Ať už se jedná o její stav, anebo rozprostření. Vždy je samozřejmě co zlepšovat. V současnosti ale dosahují investice do dopravy z krajského rozpočtu skoro 40 % a pořád je to málo. Osobně mě velmi štve, že je v naší zemi dlouhodobý problém dokončit páteřní dálniční síť a to samozřejmě ovlivňuje kvalitu života a rozvoj všech obyvatel. Takže ano. Kraj se musí více zasadit o dostavbu D52.
Zmiňovaná výstavba dálnice k hranicím je už letitým politickým evergreenem, budete to Vy, kdo nebude jen slibovat a komunikaci zrealizuje?
Bylo by skvělé, aby se to podařilo. Jenže tahle realizace není o jedné politické straně a už vůbec ne o jedné úrovni samosprávy. Snaha o realizaci projektu musí být na všech úrovních, od obcí přes kraj až po ministerstva. Tady víc než kdy jindy platí, že musíme táhnout za jeden provaz, vykašlat se na to, kdo z toho bude mít kolik politických bodů, a prostě to dotáhnout. My pro to uděláme maximum.
Je pro Vás důležitý další rozvoj sociálních služeb v Jihomoravském kraji, potažmo výstavba dalších nových domovů pro seniory?
Rozvoj sociální péče pro občany kraje je jednou z našich priorit. Myslím si ale, že je teď prostor otočit trošku kormidlo. Místo stavby dalších nových domovů pro seniory chceme rozvíjet komunitní péči a terénní a odlehčovací služby. Umožnit rodinám být spolu, pokud chtějí, a podpořit je v tomto jejich rozhodnutí. Ne je postavit před rozhodnutí, zda dát své blízké do ústavu, často daleko od jejich domova, nebo mít péči o ně jen na vlastních bedrech, jako je tomu z velké části nyní.
Dokážete voličům přesně říct, co byste z pozice hejtmana okamžitě změnil a naopak, co byste ponechal a považujete to za velké plus?
Okamžitě bych odstranil turnikety u vchodu do krajského úřadu. Je to bariéra, která odděluje politiky od voličů a ta podle mě nemá v úřadu co dělat. Lidé mají mít možnost přijít kdykoli za svým zvoleným zástupcem, aniž by museli někde prokazovat svoji totožnost. Co považuji za skvělé, že má krajský úřad vlastní školku. Tohle je třeba podpořit i z pozice politiků, ostatně je to i mezi našimi prioritami, aby rodiče mohli slučovat rodinný a pracovní život. Mít školky v místě práce je jedna z těch možností, jak rodičům pomoct.
Jaký je váš postoj k udržení závodů mistrovství světa silničních motocyklů na automotodromu v Brně? Měl by kraj spolu s městem Brnem a státem dál investovat státní, krajské a městské peníze do Grand Prix ČR i v dalších pěti letech?
Myslím si, že by byla škoda, kdybychom o mistrovství světa silničních motocyklů přišli. Určitě to má spoustu pozitivních dopadů a stejně tak se jedná o dlouholetou tradici. Ale musíme k tomu přistoupit z pohledu udržitelnosti, takže si nedokážu představit udržení tohoto mistrovství za každou cenu. Podle mě by se měl do financování více zapojit stát. To je ten, který z pozitivních dopadů těží nejvíc, pokud se na to podíváme optikou výnosu na daních. Další a jinou věcí je změna obsahu smlouvy mezi Brnem, Jihomoravským krajem a provozovatelem Masarykova okruhu.
V čem se jako kandidát na hejtmana cítíte pevný v kramflecích a jaké jsou naopak vaše slabiny? Podpořila Vás v rozhodnutí kandidovat rodina a přátelé?
Mám velkou výhodu, kterou ale někdo může považovat za slabinu. Dosud jsem neměl žádnou veřejnou politickou funkci. Nikomu nic nedlužím, mám čistý štít a role hejtmana se chci ujmout, abych pomáhal celému kraji a všem jeho občanům. Rodina a přátelé mě v mojí kandidatuře podpořili a chtěl bych jim za to moc poděkovat i veřejně. Hlavně své partnerce a dceři, se kterými se teď během kampaně nevidíme tak často.
Představte prosím, čím se ve své profesi zabýváte?
Pracuji jako projektant a CNC programátor ve firmě, která se zabývá vybavováním interiérů od projekce přes výrobu až po montáž. Členem Pirátů jsem osm let, působím jako předseda místního sdružení Znojemsko, které jsem pomáhal založit. Jsem členem investiční komise na kraji a finančního výboru ve Vranovské Vsi, kde žiju.
Se kterými stranami byste šel do koalice? A jsou nějaké, se kterými byste naopak nejednal?
Vše o tom, jak budeme postupovat po volbách, zveřejníme před volbami v naší Povolební strategii. V každém případě mohu narovinu říct, že určitě nebudeme jednat o koalici s KSČM nebo SPD. Ostatní demokratické subjekty jsou pro nás potenciálním koaličním partnerem a záleží jen na tom, jestli podpoří naše programové priority. Také je pro nás důležité, aby byl náš koaliční partner důvěryhodný, čestný, férový a bezúhonný.
Do boje o Senát ve volebním obvodu číslo 60 Piráti vysílají svého „Otce zakladatele“ Jiřího Kadeřávka. Coby senátor by rád našel politický konsensus pro větší zapojení Senátu do kontroly exekutivy.
Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?
Nacházím se v životní fázi, kdy jsem si splnil ono okřídlené heslo „Zasaď strom, postav dům, zploď syna“, avšak stále cítím ve svých čerstvých 50 letech dostatek sil pro plnočasový výkon mandátu. Ten vnímám jako pokračování své práce pro Pirátskou stranu. Na jejím úspěšném příběhu bych rád demonstroval výhody moderní, otevřené a liberální politiky a využil svou autoritu k řešení problémů nejen občanů Brna a Moravy, ale celé České republiky. Tak, aby se naše země rozvíjela moderním směrem ke znalostní ekonomice a prosperitě.
Jak vidíte své šance na zvolení? A pokud neprojdete do 2. kola senátních voleb, kterého ze zbývajících kandidátů podpoříte?
Myslím, že jako kandidát Pirátů s podporu hnutí STAN mám dobré šance probojovat se do druhého kola senátních voleb. V případě, že se tak nestane, podpořím veřejně v druhém kole liberálnějšího kandidáta z obou postupujících.
Představte prosím, jaké jsou Vaše volební priority?
Rád bych posílil kontrolní roli Senátu nad exekutivou jeho zapojením do volby rad veřejnoprávních médií a vysokých státních úředníků. Mám za sebou 26letou úspěšnou profesní kariéru v oblasti moderních technologií a hodlám být jejich ambasadorem a podílet se na přípravě moderní, protechnologické a proekologické legislativy. Jako malý podnikatel se hodlám zasadit o zrušení EET pro ty nejmenší z nás a maximálně zjednodušit a digitalizovat agendu, kterou stát malé podnikatele a občany obecně zatěžuje. Chci také aktivně pracovat pro občany Brna a Moravy. Severozápad Brna, kde kandiduji, je úzce spjat s Brnem a Brněnskem jako takovým a jižní Moravou. Za velký problém kraje i města považuji špatnou dopravní infrastrukturu a napojení na sousední kraje a země, zejména na Hradec Králové a Vídeň, zdlouhavé rekonstrukce komunikací a nedostatečnou kapacitu D1 v brněnském úseku, a to i s ohledem na nedostavěnost brněnského VMO. V Brně a mém obvodě zejména pak vnímám jako problematický nový územní plán preferující výstavbu sídlišť a komunikací na úkor krajiny a městské zeleně i stávajících obyvatel, já osobně preferuji zástavbu brownfieldů a posílení nedostatečné občanské vybavenosti některých nových sídlišť. Trápí mne také stav brněnského nádraží a například problémy s výstavbou hokejového a fotbalového stadionu. Senátor je ústavním činitelem reprezentujícím vůli občanů svého volebního obvodu a požívá určité autority a ochrany, kterou chci využít k medializaci a řešení výše uvedených problémů.
Budete podporovat zvýšení důchodů?
Ano, jsem přesvědčen, že životní úroveň důchodců by měla jít ruku v ruce s životní úrovní ostatních obyvatel.
Dokážete přesně popsat, co byste z pozice senátora okamžitě změnil?
Jak jsem již uvedl, v tuto chvíli vnímám jako problém nedostatečnou kontrolu exekutivy ze strany Sněmovny. Na to bych se rád zaměřil a našel politický konsensus pro větší zapojení Senátu do kontroly exekutivy. Pokud ne v tomto volebním období Sněmovny, pak dle výsledků příštích sněmovních voleb v období příštím.
Budete jako senátor podporovat zvýšení investic do oblasti sociální péče, například výstavby dalších domovů pro seniory?
Myslím si, že bychom seniory neměli odkládat do těchto zařízení, že si přejí dožít zbytek svého života ve svých rodinách. Určitě bych se tedy podíval, zda není možné situaci seniorů vylepšit navýšením příspěvku pro osoby, které o ně pečují v domácím prostředí. Jsem přesvědčen, že to stát vyjde ekonomičtěji než stavba a provoz specializovaných zařízení.
V čem se jako kandidát na senátora cítíte pevný v kramflecích a co jsou naopak Vaše slabiny?
Cítím se silný v oblasti moderních technologií, které se dnes prolínají napříč obory, jmenovitě zdravotnictvím, školstvím, dopravou, energetikou či státní správou. Raději řeším věci koncepčně než operativně, raději tvořím, než hasím požáry. Jakkoliv chápu a cítím potřebu zastávat se slabších, myslím si, že to nejlepší, co pro ně lze udělat, je nedovolit, aby se slabými stali tím, že naši zemi budeme posouvat směrem k všeobecné prosperitě a efektivitě státní správy. Věřím, že bychom měli vytvořit takové podmínky, aby si občan dokázal pomoci sám a nespoléhal na stát. To může někdo považovat za slabinu.
Představte prosím, čím se ve své profesi zabýváte, a pokud se stanete senátorem, budete ve své profesi pokračovat, nebo ji tzv. pověsíte na hřebík?
22 let podnikám v oblasti počítačových technologií. Mám inženýrský diplom z mikroelektroniky, dlouhé roky jsem programoval, spravoval velké projekty ve finančnictví a pomáhal budovat počítačové systémy a infrastrukturu. Mám čtyři zaměstnance a mé podnikání je stabilizované a nevezme si více než pár hodin času týdně. Mohu tedy slíbit, že se práci v Senátu budu věnovat na plný úvazek.
V posledních dnech bylo Vaše jméno skloňováno v souvislosti se zaregistrováním domény Vaší soupeřky v senátních volbách, bývalé ombudsmanky Anny Šabatové. Když se na tento krok podíváte s odstupem času, udělal byste něco jinak?
Pokud bych 1. 6. věřil, že se Anna Šabatová stane mou konkurentkou, doménu bych neregistroval. Na základě informací, které jsem měl, jsem se domníval, že bude s Piráty spolupracovat.
Proč a v čem bude Vaše senátorská pozice pro lidi přínosná? A zastával jste už nějakou politickou funkci?
Myslím, že jsem založením Pirátské strany a prací pro ni dokázal, že mám pro politiku jistý cit. Dokážu se ozvat a nebojím se mediálních kontroverzí, pokud cítím, že to pomůže řešit podstatu problému. Mandát hodlám vykonávat aktivně a být viditelný, medializovat problémy města a kraje, což by mělo být pro jejich obyvatele a moje voliče přínosné. V tom mi může pomoci i určitá míra respektu, který v Pirátské straně požívám. K mé politické činnosti. Byl jsem místopředsedou Pirátů, byl jsem předsedou Pirátů v Jihomoravském kraji, byl jsem členem investiční komise JmK a jsem členem komise sportu a tělovýchovy, komise investiční a komise informatiky Rady města Brna. Jsem také členem představenstva městské společnosti SAKO Brno, a. s., která se zabývá energetickým využitím komunálního odpadu. Většina mé politické činnosti se však soustředila na vnitřní budování efektivní politické organizace Pirátské strany, zejména v našich začátcích.