Koledníci Charity přicházejí s písní My tři králové jdeme k vám a na vaši žádost vám napíší nebo nalepí požehnání na dveře
Tříkrálová sbírka vstoupila letos do třiadvacátého ročníku. Stranou nezůstala ani Diecézní charita Brno, kde sbírku zahájilo už v pondělí tradiční slavnostní požehnání koledníkům v katedrále sv. Petra a Pavla na Petrově. Nyní vyráží do ulic kolednické skupinky brněnské diecéze, které můžete potkávat až do 15. ledna. Na neděli se pak chystá Tříkrálový koncert v Městském divadle Brno. O kolednících, historii sbírky i místech, kde sbírka pomáhá, si Brňan povídal s mluvčí Charity Zuzanou Horákovou, koordinátorkou sbírky Veronikou Slavíkovou a také s vedoucí produkce České televize Dianou Tuyet-lan Kosinovou, která před lety Tříkrálový koncert iniciovala.
Kdy začala historie Tříkrálových sbírek pod hlavičkou Charity České republiky a kdy se připojilo Brno?
VERONIKA: V roce 2000 se uskutečnila pilotní fáze v arcidiecézi olomoucké a následující rok se Tříkrálová sbírka spustila na celorepublikové úrovni, tudíž i v Brně.
Kolik koledníků má dnes Brno a Jihomoravský kraj?
VERONIKA: Nedá se to přesně spočítat, protože finální číslo může ovlivnit i nemocnost, ale aktuálně jde o 17 až 18 tisíc koledníků. Kdybychom započítali i lidi kolem – celý přípravný aparát, šlo by ještě o vyšší počet účastníků akce. S radostí musím říct, že počet koledníků roste. Když jsem kolem roku 2009 jako koordinátor sbírky začínala, měli jsme 11 tisíc koledníků. V průběhu let jsme se v Diecézní charitě Brno rozrostli skoro o dvě třetiny. Hodně přibývají děti ze škol a školek, nikoliv jen lidé z farnosti.
Jak se koledníci vybírají, máte nějaká kritéria?
VERONIKA: Jde o dobrovolnickou akci, kdo chce, má možnost se přihlásit. Nejde jen o děti či dospělé, kteří chodí do kostela. Čím dál více přibývá i široká veřejnost a lidé, kterým se naše aktivita zalíbila, a chtějí se přidat. Ve velkém se, jak už jsem zmínila, přidávají školy, školky i různá sdružení – např. Skaut nebo Junák. Hranici kostela jsme už dávno překročili.
Jak vznikají kostýmy?
VERONIKA: Poměrně dost se to liší. V některých farnostech už mají za léta slušný základ a kostýmy pro další použití po odrostlých dětech, ale existuje spousta rodin, kde se kostýmy vyrábějí doma – zejména je šijí maminky po nocích. Děti si pak samy velmi rády vyrábějí koruny.
Kde v Brně se koledníci dají potkat?
VERONIKA: Sbírka letos trvá do 15. ledna, protože do jejího konce zahrnujeme vždy celý víkend. Snažíme se pokrýt co nejvíc oblastí v Brně, ale nemůžeme zaručit, že koledníci dorazí do každé domácnosti. Nejvíc se tradice rozvinula ve starých zástavbách rodinných domků, kde je jednodušší zazvonit a zazpívat koledu. Hodně koledníků proto chodí v Černovicích, na Starém Brně, ve Starém Lískovci nebo ve staré Líšni. Panelové domy si na koledování teprve zvykají, ale třeba právě v nové Líšni se už i v panelácích tradice buduje.
Čím jsou specifičtí koledníci Charity? Jak je poznáme?
VERONIKA: Charitní koledníky poznáte podle tří základních věcí. Měli by mít zapečetěnou pokladničku, která má po celé republice konkrétní válcový tvar, přísluší Charitě a je zapečetěná přelepkami úřadu, kde se pokladnička pohybuje. Nemělo by a se stát, že ve Žďáře potkáte koledníky z Prahy a naopak. K dalšímu vybavení patří průkazka od nás s iniciálami koledníka a případně i číslem občanského průkazu. A třetím atributem je právě tradiční koledování – naši koledníci přicházejí s písní My tři králové jdeme k vám a na vaši žádost vám napíší nebo nalepí požehnání na dveře. Pokud máte dveře, které by mohl nápis poškodit, máme právě i nálepky…
I v Charitě se tedy přibližujete trendům doby.. .
VERONIKA: Ano, jdeme kupředu. Příspěvek na Charitu lze dnes věnovat i kartou, pokud u sebe nemáte hotovost.
ZUZANA: Kvůli covidu jsme už v minulosti spustili sbírku i online a fungujeme i v online prostoru. Této varianty může využít každý, kdo nemá příležitost koledníky potkat. Jdeme s dobou.
Jaký byl loňský výtěžek Tříkrálové sbírky v našem regionu a k čemu posloužil?
ZUZANA: Loni bylo v naší diecézi, což čítá Jihomoravský kraj a část Vysočiny, vybráno přes 33 milionů. Šedesát pět procent výtěžku zůstává v místě, kde se vykoleduje – konkrétně např. na Žďársku nebo v Brně. Peníze se vrací do regionu. Tříkrálová sbírka má široký záběr a slouží pro lidi v nouzi. Nedá se říci, že by šla na konkrétní jeden účel. Vždy se myslí na to, aby byly prostředky vynaloženy tam, kde jsou aktuálně potřeba. Loni se část věnovala na boj s covidem nebo pomohla lidem, kteří se ocitli v dluhové pasti, protože jsme měli velkou akci, která se týkala dluhového poradenství. Další takovou událostí bylo i tornádo.
ZUZANA: Ráda bych zmínila i náš unikátní projekt – charitní záchrannou síť, pomáhající lidem, kteří se nedostanou do standardního systému sociálních služeb. Nedosáhnou na tyto příspěvky, nemají nárok na dotaci, ale potřebují zachránit. Proto Charita v Brně každoročně část Tříkrálové sbírky věnuje právě jim. Může jít o oběti domácího násilí nebo lidi na ulici, kteří mohou trpět mentálním postižením a nejsou ani schopni vyhledat lékařskou nebo sociální pomoc, protože vůbec nevědí jak. Jde o příběhy lidí, o které se celý život starali rodiče, a když rodiče zemřeli, zůstali sami bez pomoci. Právě na ně se zaměřují naše terénní služby a prostřednictvím charitní sítě se snažíme, aby získali opatrovnictví a dostali se třeba ke svým lékařským záznamům. Pomáháme i finančně, např. jsme pomohli onkologicky nemocné mamince uhradit doplatek na léky, jindy zakoupíme klientům charity šalinkarty, abychom předcházeli tomu, že by upadli do dluhové pasti třeba kvůli pokutám. I tyto menší částky obrovsky pomáhají.
Blíží se také Tříkrálový koncert – jaký je vůbec jeho původ a tradice?
DIANA: Letos nás čeká šestnáctý ročník Tříkrálového koncertu. Dnes už pracuji v České televizi, kdy se starám o produkci pořadu, ale s koncerty jsem začínala ještě jako pracovník Diecézní charity Brno, jen jsem vstoupila jinde do téže řeky. Jelikož jde o největší národní sbírku v republice, říkala jsem si, že by si zasloužila nějakou televizní platformu a koncert. V tom je asi akce unikátní, protože benefiční pořady se zaměřují především na dárce, ale náš koncert má úžasné poslání, že zároveň funguje i jako poděkování koledníkům. Po dvouleté covidové pauze se opět vracíme do Městského divadla Brno a hlediště bude plné tříkrálových koledníčků, kteří si za svou snahu koncert opravdu zaslouží. Uskuteční se teď v neděli 8. ledna a vysíláme ho živě od 18 hodin na ČT1. I po letech mne překvapuje, že solidarita v lidech stále je a pro nás – pracovníky televize – jde rozhodně o pořad, který je smysluplný. Koncert je podpůrný a jde během něj poslat dárcovskou DMS na číslo 87 777 s textem DMS TRV KOLEDA v hodnotě 30, 60 a nově i 190 Kč. Zároveň bude na obrazovce i číslo účtu, kam lze zaslat větší dar, nabídneme k naskenování i QR kód a také variantu, díky níž mohou dárci přispívat po celý rok.
Jak pomohou tyto peníze?
VERONIKA: Všechny finanční prostředky jdou na jeden stejný účet a rozdělují se podle jednoduchého klíče – z jakých regionů pocházejí, tam se částečně vrací. Sami dárci mohou o účelu svého daru rozhodnout prostřednictvím variabilního symbolu. DMS, které nejsou přiřazeny, se rozdělí do všech diecézí.
Nahlédneme v Tříkrálovém koncertu i do míst, kde peníze pomohly?
DIANA: Projektů bývá třeba sedm set po celé republice, ale my z celé plejády zvládneme ukázat jen některé. Letos si např. v reportáži přiblížíme příběh člověka s mozkovou obrnou, kterému s osobní asistencí pomáhá Charita České Budějovice a dokázala tak zkvalitnit život celé rodiny. Vypravíme se do jižních Čech do Domova pokojného stáří v Sousedovicích, který spadá pod Charitu Strakonice, a navštívíme i Rychnov nad Kněžnou, kde jsme natáčeli ve stacionáři pro lidi s mentálním postižením a kombinovanými vadami. Jde o velmi úzký výběr, ale jsme rádi, že můžeme názorně ukázat, ke komu peníze ze sbírky přicházejí a jak výrazně změní jejich život. Reportáže natáčíme většinou během listopadu, kdy už jsou peníze z uplynulého roku využité a pomohly.
Co lze prozradit z programu koncertu?
DIANA: Nebudou chybět dlouholetí moderátoři Martina Kociánová a Jan Čenský, a jak je pozoruji, projekt jim přirostl k srdci. Z hudebníků se diváci mohou těšit na skupinu Like It, zpěvačku Kateřinu Marii Tichou a Bandjeez, přičemž Kateřina připomene i písničky Davida Stypky. Dál v pořadu vystoupí Adam Mišík a také herečka a zpěvačka Hana Holišová, pro níž je Městské divadlo Brno domovskou scénou. Snad mohu prozradit, že zazpívá píseň Marty Kubišové.
ZUZANA: Všichni interpreti natočili i krásné pozvánky na Tříkrálový koncert, které mají na svých stránkách a jsou i na našich stránkách Tříkrálové sbírky, tak věřím, že přilákáme i mladší posluchače.
Bude možnost přispět na účet Tříkrálové sbírky i po koncertu?
VERONIKA: Do Tříkrálové sbírky lze přes online kasičku přispět celoročně na stránkách trikralovasbirka.cz. Tam si můžete i vybrat, kde mohou prostředky pomáhat.
Už máte představu, k čemu konkrétně v Brně poslouží výtěžek z letošní sbírky?
ZUZANA: Část prostředků určitě i letos využijeme v rámci projektu charitní záchranné sítě. Budeme také pořizovat speciální koupací lůžko pro seniory v Domově pokojného stáří v Kamenné ulici, na ulici Bratislavská, kde máme služby pro lidi bez domova, plánujeme opravu dlažby, protože je zcela nevyhovující pro pohyb o francouzských holích a podobně. Chystáme také úpravu dvora a vnitřního areálu Domova sv. Markéty, který slouží jako azylový dům pro matky s dětmi v tísni. Dále budeme peníze využívat i během roku, kde budou aktuálně potřeba. Vše vždy projednává tříkrálová komise.
VERONIKA: Počítáme také pravidelně i s individuální pomocí, o níž lze zažádat naše sociálně právní pracovníky.