Zajít si na procházku na své oblíbené místo, nebo objevit nové, a poté vycházku zaregistrovat na webu www.e-vychazka.cz a pomoct tak dobré věci. Vlastimil Chládek, který na konci prosince pravidelně organizuje procházku Moravským krasem pro své přátele, ji tentokrát kvůli covidu nemohl uskutečnit. Přišel tak s nápadem na e-vycházku, které se může zúčastnit kdokoli. Za každý kilometr věnuje Vlastimil Chládek korunu na konkrétní dobročinný účel.
Jak nápad vznikl?
Od roku 2000 pro své přátele pořádám 29. prosince vycházky Moravským krasem. Vždy je nás přibližně sto až sto padesát. Navštívili jsme vždy nějaké zajímavé místo, potrpěl jsem si na to, aby součástí byl i kulturní program, opékali jsme také klobásy, poseděli jsme spolu v restauraci, popili, uspořádali jsme tombolu. Byla to krásná tradice a velmi příjemně strávený den, já jsem ho navíc vždy vnímal jako svůj Silvestr, protože oficiální silvestrovské oslavy moc rád nemám. Teď jsme kvůli covidu v tradici pokračovat nemohli. Kamarádi mi navrhovali, že zorganizujeme výpravy po šesti lidech. To jsem však nechtěl. Přemýšlel jsem, jak v tradici pokračovat, abychom dodrželi všechna opatření proti šíření covidu. Napadlo mě uspořádat tento projekt e-vycházka, kdy každý vyrazí na procházku s dodržením současných opatření, na webu procházku zaregistruje, podělí se o fotky a inspiruje tak další lidi. Budeme na zdravém vzduchu a zároveň se přes web podělíme o náš zážitek.
Právě registrace vycházky je důležitá, protože tím lidé přispějí na dobrou věc. Na co peníze půjdou?
Chtěl jsem, aby tento projekt měl i další, lidský, rozměr, takže firma Dopravní stavby Brno, kde pracuji, vložila na účet 50 tisíc korun s tím, že za každý ujitý kilometr dáme další korunu. Vybral jsem si tři organizace, k nimž mám blízko a které podpoříme. Protože žiju na Blanensku, vybral jsem domov Olga v Blansku, který se stará o mentálně postižené lidi, dále zařízení Albertinum v Žamberku, v podhůří Orlických hor, a do třetice nadaci Koruna pro Vrbu, která pomáhá ovdovělým rodinám.
Podpořených organizací však nakonec bude pět…
Ano, protože jsme už ušli dost kilometrů, přidali jsme další dvě, a tím jsou brněnský spolek Človíček, který pomáhá zdravotně znevýhodněným dětem, a nadace Srdce bohunické nemocnice, která umožňuje zahraniční stáže svým chirurgům.
Jakou částku jednotlivá zařízení a organizace dostanou?
Obdrží stejnou částku. Náš počáteční vklad byl 50 tisíc, teď už z procházek máme přes 20 tisíc korun, takže dohromady 70 tisíc, ze kterých dostanou první tři zmíněná zařízení každé po 20 tisících. Teď tedy „šlapeme“ pro Človíčka a pak nám zbývá 20 tisíc kilometrů pro nadaci Srdce. Pevně věřím, že to do konce ledna zvládneme.
Projekt má velký ohlas, i proto jste jej prodloužil až do konce ledna. Překvapil vás?
Mám z toho velkou radost. Jako úspěch bych bral sto vycházek, to byl můj odhad na začátku. Teď už máme přes 650 zrealizovaných vycházek a přes 22 tisíc ušlých kilometrů, což jsem nečekal. A zájemci se tedy mohou hlásit do konce ledna. Někteří mi říkali, že díky projektu začali víc chodit na procházky a objevovat nová místa, což mě moc těší.
Jak se mohou přihlásit, aby se počítaly i jejich „odšlapané“ kilometry?
Nejjednodušší je podívat se přímo na stránku www.e-vychazka.cz, kde zájemci najdou návod, jak svoji procházku zaregistrovat, a dočtou se i o historii našich organizovaných procházek od roku 2000. Jednoduše řečeno – vyrazte na procházku, potom ji na náš web zaregistrujte a napište, kolik jste ušli kilometrů, kolik osob na procházce bylo, aby se jimi vynásobil počet kilometrů. A je to.
Jak ověříte kilometry, nebo je to celé založené na důvěře?
Je to založeno na důvěře. Zatím nemám absolutně pocit, že by někdo švindloval. Nemá proč. Ale nic nekontrolujeme, jde o podporu dobré věci a mám velkou radost z nadšení lidí. Nechceme po nikom peníze, chceme jen, aby lidé ušli nějaké kilometry, o ostatní se už postaráme my.
Přestože iniciativa vznikla na jižní Moravě, hlásí se vám i lidé z jiných koutů republiky, dokonce i světa. Odkud?
Došla nám třeba vycházka z okolí kanadského Vancouveru, dále od Čechů žijících v zahraničí přišly procházky ze Španělska nebo Ruska. Těší mě, že spousta vycházek je z různých koutů po celé republice, nejvíc je jich z jižní Moravy a Moravského krasu.
Fotografie z procházek, které účastníci posílají, nezůstanou jen na webu, co s nimi plánujete?
Chceme vydat výpravnou fotoknihu nazvanou stejně jako tento projekt E-vycházka – covidu navzdory. Ta přiblíží asi čtyřicet nejzajímavějších vycházek. Tyto tipy budou pro ostatní inspirací, na jaká místa se mohou vydat. Zájemci si ji poté mohou za tisíc korun koupit a celá částka půjde opět na účet e-vycházky. Na webu už teď jsou nádherné fotografie.
Plánujete v tomto projektu nějak dál pokračovat?
Přemýšlel jsem, že bych účastníky pozval na konci roku na tu svoji silvestrovskou procházku, ale asi by nebyl dobrý nápad tolik lidí najednou pozvat do Moravského krasu. Ještě to promyslím. Ale zůstane nám už zmíněná fotokniha, a když si ji třeba za dvacet let vezmeme do ruky, připomeneme si, co se tady dělo a že se nám to podařilo překonat.