Fakultní nemocnice Brno koupila za téměř 18 milionů korun novou navigaci pro bezpečnější a šetrnější operace páteře především v komplikovaných případech. Lékař Andrej Bilik ČTK řekl, že se kvůli tomu operace zrychlí a sníží se rentgenová zátěž pro pacienta i riziko poškození okolních struktur jako míchy nebo cév. Bilikův tým v nemocnici poprvé použil navigaci pro stabilizaci zlomeniny krční páteře.
Navigaci s názvem Brainlab Spinal Navigation má klinika úrazové chirurgie, která se zabývá úrazy páteře a ročně provede zhruba 220 operací. Další operace páteře provádějí například ortopedi a neurochirurgové, důvodem ale bývají spíš nemoci nebo nádory než úrazy.
Lékaři měli v minulosti navigaci bez 3D zobrazení, které má nový přístroj. Navíc se používal rentgen. "Rentgenová zátěž byla vyšší. Nyní jen rentgenem před operací nasnímáme danou lokalitu a ono se nám to přenese do přístroje, který vypadá jako počítač. Má dvě obrazovky, kameru a instrumenty, kterými operujeme. Já na obrazovce počítače vidím model páteře a trajektorie, kudy zavádím šrouby, jak mám vrtat a podobně, ale vše už je to bez rentgenu," popsal zjednodušeně práci s přístrojem Bilik.
S jeho používáním se podle něj zvýší rychlost i bezpečnost operací. "Operatér se mnohdy pohybuje v terénu, kde jsou důležité struktury jako mícha nebo cévy. Díky navigaci se minimalizuje riziko poškození, takže to bude méně stresující pro pacienta i operatéra," uvedl Bilik.
Navigace ale nebude mít využití pro všechny výkony, u některých lékaři využijí klasický zákrok. "Jsou výkony, které uděláme otevřenou technikou a rychleji. Navigace se ale hodí pro komplikované operace například u horní části krční páteře u prvního nebo druhého obratle, protože tam se operatér pohybuje v malém prostoru právě poblíž míchy a cév," řekl Bilik.
Ročně by chtěl navigaci využít k několika desítkám operací, postupně by mohla pokrýt třetinu z více než 200 zákroků na páteři, které chirurgická úrazová klinika provede.