Festival Open House Brno nabízí bezplatné prohlídky více než 80 běžně nepřístupných objektů po celém městě. Registrace zájemců o prohlídky startuje právě dnes a akce vypukne už v nadcházejícím víkendu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala kreativní ředitelka festivalu Lucie Pešl Šilerová.
Podrobný program najdou zájemci na webu www.openhousebrno.cz., mohou se těšit například na zákulisí pěti ikonických brněnských hotelů, cyklo prohlídku překvapivých kvalit socialistického sídliště ve srovnání s tím současným, tři pohledy, jak se architektura potkává s hudebním uměním, i koncert.
„Všechna místa se lidem otevírají zcela zdarma, některá jsou přístupná volně, jiná jsou z kapacitních a bezpečnostních důvodů přístupná jen s rezervovanou vstupenkou. Některé lokace budou lidem přístupné po celý víkend, jiná pouze jeden z víkendových dnů, či v konkrétních hodinách. Všechny podrobnosti najdou zájemci na zmíněném webu,“ popsala Lucie Pešl Šilerová.
Část prohlídek bude komentovaná. Například Martin Koplík povede prohlídky Janáčkova divadla a Vyšší odborné školy ve Francouzské ulici. S prof. Radkem Horáčkem se lze vydat po stopách soch bohunického kampusu Masarykovy univerzity, kunsthistorička Šárka Bahounková provede Ingstavem ve Vídeňské ulici, kunsthistorička Marie Heglasová seznámí s historií železničářské kolonie v Řečkovicích, architektka Lenka Štěpánková s divadlem v areálu brněnského výstaviště, architekti ze studia Fandament architects s DEPO business parkem a architekt Boris Hála se sídlištěm Duhová pole.
Ve spolupráci s Evropským hlavním městem kultury 2028 a TIC Brno, které je generálním partnerem festivalu, se veřejnosti otevře slavný Bílý dům na Žerotínově náměstí i s aktuálně nepřístupným sálem Břetislava Bakaly. Přiblíží ho Šárka Svobodová a Eva Truncová.
Unikátní prohlídky se opět uskuteční v bytu manželů Herdanových na Hlinkách i v černopolních vilách: Tugendhat nabídne večerní prohlídky zahrady, bude možné navštívit Giskrovu vilu a dřevodomek Samuela Berana (komentované prohlídky tam zajistí partnerský spolek Josefa Arnolda). Komentovanou návštěvu nabídne i Ústavní soud či synagoga Agudas Achim na Skořepce.
„Dlouhodobou myšlenkou festivalu je budovat sounáležitost obyvatel s Brnem,“ říká Pešl Šilerová. „Člověk, který zná historii místa, kde bydlí, myšlenky související se vznikem budov, nebo své sousedy těžko vyhodí pytel odpadků nebo pračku jen tak před dům. Procházkami si tak vlastně zlepšujeme svůj vlastní život,“ dodává starosta Brna-severu Martin Maleček, který opakovaně provede Lesnou a seznámí s historií staré železniční tratě Tišnovky.
Celý festival je neziskový, vstup na všechny akce je zcela zdarma a organizaci zajišťují dobrovolníci. „Každoročně se nám vrací několik desítek zkušených dobrovolníků, budeme však rádi za každého nového zájemce s chutí otevřít lidem ,svou´ budovu,“ doplnila Pešl Šilerová.