Výrobu z kovu, pletení košíků, 3D tisk i sešívání plyšáků si mohou dnes a v neděli vyzkoušet návštěvníci vědecko-zábavního centra Vida! v Brně. Akce s názvem Bastlfest, která se tam o víkendu koná, spojuje tradici českého kutění s novými trendy a technologiemi. Jejím smyslem je zvláště dětem ukázat návrat k tradičnímu vyrábění. Například k práci se dřevem nebo k pájení se mnohé nedostanou tak často jako v dříve, řekla mluvčí centra Kateřina Brettschneiderová. Festival měl loni pauzu. Předloni tam denně přišlo kolem 800 lidí.

Děti to umí s technologiemi, ale třeba s ruční pilkou a nářadím je to horší

„Děti dnes mají mnohdy větší zkušenosti s novými technologiemi, ale málokdy se setkají s tím, že někdo něco řeže ruční pilkou,“ uvedla mluvčí. Moderní technologie přesto festival neopomíjí. „Stanovišť je 13 a jsou různorodá. Každý návštěvník v podstatě od tří let by si měl najít něco, co jej zaujme. Menší děti si mohou s pomocí rodičů vyrobit re-plyšáka, což má podnítit dětskou fantazii i zručnost. Pro starší je třeba mikropájení nebo 3D tisk, který představuje brněnský FabLab,“ doplnila.

Podivuhodné hry vyrábí ze dřeva, kamení, bavlny i paroží

Tradičním účastníkem je Jiří Šebesta se svým Tajuplným světem podivuhodných her, které vyrábí ze dřeva, kovu, kamení, bavlny nebo i paroží. „Jsou nevšední z hlediska materiálu, a i herní mechanismus je jiný než u klasických her třeba na hřištích. Snahou je rozvíjet jemnou motoriku i uvažování,“ poznamenal Šebesta, jenž je autorem více než 50 her. Třeba ze staré skříně vyrobil hru, kterou pojmenoval Xexoxedodexox. Zdobí ji dva beraní rohy. „Cílem je fouknout do vlaječky a pergamenem obsadit určitou pozici. Pak hraje zelený hráč, a kdo jako první obsadí všechny čtyři pozice, vyhrává,“ vysvětlil tvůrce hry.

Letošní novinkou festivalu, jenž se koná po deváté, se stala kovárna

Nově se zúčastnila i firma OMG Robotics zaměřená na elektroniku a práci s mikropájkou. „Dětem i dospělým ukazujeme pájení, kdy si mohou vyrobit funkční prvek a pak si jej odnést domů. Děláme roboty, blikačky nebo srdíčka. Je to pěkná rukodělná činnost, k níž se jen tak někdo nedostane, přičemž páječky jsou levné. Jen možná k tomu lidé mají takový ostych, tak jim ukazujeme, že se není čeho bát. Pokud zvládnou děti něco udržet v ruce, tak je to pak spíše o soustředění,“ míní zástupce firmy Pavel Šafl.