Trojice koncertů s totožným programem se koná v Besedním domě příští týden ve středu, čtvrtek i pátek, informovala ČTK mluvčí filharmonie Kateřina Konečná.
Program pokaždé zahájí Novákova Elegance valčíků, která vznikla na počátku 80. let minulého století původně pro sólový klavír. Autor pak dodatečně rozepsal dílo pro orchestr.
Následně zazní Houslový koncert C dur Antonína Vranického, který byl žákem Mozarta i Haydna. Rozsáhlá virtuosní skladba z přelomu klasicismu a romantismu vyžaduje bravurní techniku obou rukou. Sólistou bude Jiří Vodička, koncertní mistr České filharmonie. Hraje na housle z roku 1774.
Po pauze zazní dílo, které bylo ve své době považováno za provokaci, a to Velká charakteristická symfonie c moll věnovaná míru s Francouzskou republikou. Pavel Vranický, který byl spolu s Mozartem členem vídeňské zednářské lóže, v ní zpracovává tehdejší neúspěchy aliančních vojsk Rakouska a Pruska.
"Připomínka francouzské revoluce, která otřásla sebevědomím všech evropských monarchů, v sobě nese prvky průkopnického díla. Přináší již zvukomalebnost romantismu, který místy líčí válečnou vřavu. Neobvyklé je zařazení smutečního pochodu do druhé věty symfonie. V tom drží Vranický primát, tento žánr totiž použil o sedm let dříve než Beethoven v Eroice," uvedl muzikolog Stanislav Tesař, shodou okolností též novoříšský rodák.