Zavedení spotřební daně na takzvaná tichá vína, které navrhuje Národní ekonomická rada vlády (NERV) jako součást balíčku opatření ke konsolidaci veřejných financí, by na jihu Moravy silně ovlivnilo cestovní ruch a další návazné obory. Novinářům to dnes řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL), který také spolu se svými náměstky pro cestovní ruch a regionální rozvoj podepsal petici Svazu vinařů proti zdanění tichých vín.
„Všechno je propojené. Když produkt zdraží, klesne po něm poptávka. Lidí, kteří na jih Moravy jezdí za vínem, bude jezdit méně. Ale zároveň to přinese komplikace a další byrokracii hlavně malým vinařům. Najednou už nebude tak jednoduché uspořádat otevřené sklepy nebo společný košt vín, kterého se mohou účastnit i ti nejmenší výrobci vína. Řada spolků tyto akce přestane pořádat, protože to bude organizačně příliš náročné,“ uvedl Grolich.
Hejtman chce vyčíslit ztráty od vinařů i jednotlivých starostů
Vedení kraje podle vyzvalo jednotlivé vinaře i starosty vinařských obcí, aby vyčíslili, jakou ztrátu podle nich snížení počtu vinařských akcí přinese. „Jedná se o miliony až desítky milionů nejen na straně vinařů, ale také pro obce, penziony nebo gastro zařízení. Mezi regiony s výrazným turistickým ruchem spojeným s vínem přitom patří nejchudší části regionu,“ doplnil hejtman.
Dodal, že jedná se všemi hlavními vyjednavači, kteří se na přípravě konsolidačních opatření rozpočtu podílejí a snaží se je přesvědčit, že to není dobrý krok. „Bohužel to není tak snadné, jak si někteří ekonomové představují. Nelze prostě objem prodaného vína vynásobit daní. Situace je mnohem komplexnější,“ doplnil.
Zavedením spotřební daně utrpí nejvíce naše vína, nikoliv ta zahraniční
Prezident Svazu vinařů Martin Chlad doplnil, že dopad na tuzemská vína bude větší než na vína dovezená, přestože by daň dopadla na veškeré prodávané víno. „Až 80 procent prodaného vína u nás tvoří vína okolo stokoruny, u nich by cena stoupla přibližně o 30 až 35 korun na litru. Zatímco nejlevnější zahraniční vína by stále mohla zůstat pod stokorunou, tuzemská vína se dostanou nad 100 korun. Zájem o komoditu se změní i v případě zdražení o koruny, tady mluvíme o desetikorunách,“ upozornil Chlad.
V České republice se v současnosti platí spotřební daň pouze z šumivých vín, a to ve výši 23,40 koruny za litr.