Miroslav Donutil se narodil v roce 1951, vyrůstal ve Znojmě a Brně. Je absolventem brněnské Janáčkovy akademie múzických umění. K jeho nejslavnějším filmovým rolím patří major Šebek ze snímku Pelíšky, televizní diváci ho znají jako rázovitého doktora Martina ze stejnojmenného seriálu. Divadelní příležitosti mu nejprve nabídlo brněnské divadlo Husa na provázku, v roce 1990 se stal členem činohry pražského Národního divadla, kde proslul rolí Truffaldina ve Sluhovi dvou pánů Carla Goldoniho. Hra měla 600 repríz.Třebíč svého rodáka ocenila v roce 2016 cenou města a v roce 2019 byla v třebíčském divadle Pasáž odhalena jeho busta.
Boris Baromykin se narodil v roce 1941 do rodiny třebíčského lékaře a zubaře Alexandera Baromykina. V roce 1964 absolvoval filmovou fakultu Akademie múzických umění v Praze filmem Pro mnohé oči. Pracoval mimo jiné v Krátkém filmu Praha nebo ve studiu Jiřího Trnky. Jako kameraman se podílel na desítkách filmů. Za svoji práci získal i několik ocenění. V roce 1989 to bylo za krátkometrážní film Sentimentální film, kdy dostal cenu poroty na Světovém filmovém festivalu v Montrealu.
Díky jeho archivu fotografií vznikl letošní kalendář historických černobílých snímků Třebíče, uvedla mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.
Třebíč ocenění obvykle předává u příležitosti státního svátku 28. října. Loňskou slavnost, kdy si měli cenu města převzít herečka Helena Kružíková, kameraman Josef Špelda a hokejista a hokejový funkcionář Karel Čapek, musela kvůli koronaviru zrušit.
Podle informací na webu Třebíče udělilo město čestné občanství poprvé v roce 1875 Adolfovi Kubešovi, který sepsal dějiny města. Čestnými občany Třebíče se od té doby stalo přes 40 osobností, naposledy v roce 2018 Pavel Fried, dlouholetý předseda brněnské židovské obce a třebíčský rodák.