Kniha navazuje na filmový dokument o kapele, který Vondrák natočil k jejímu 55. výročí pro Českou televizi. Na 425 stránkách shromáždil autor množství archivních materiálů, vzpomínek a zážitků členů kapely.
Kniha obsahuje i zábavné detaily, třeba jaká byla strava na zájezdech po Polsku nebo kdy si konečně kapela mohla dovolit koupit opravdovou bicí soupravu. Nechybí ani připomínky, jak fungovala populární hudba za totality, kdy třeba vlasy přes uši mohly znamenat zákaz vystupování.
Synkopy 61 vznikly dříve než slavní Rolling Stones. Kapelu založil v prosinci 1960 tehdy čtrnáctiletý kytarista Petr Směja. Sestava se mnohokrát měnila. V roce 1964 se Synkopy 61 elektrifikovaly a brzy poté se dopracovaly k žánru, který kapelu proslavil – vlastním i převzatým písním založeným na vícehlasech. Častou inspirací byla tvorba amerických Beach Boys. Prvním singlem kapely se v roce 1968 stala píseň Válka je vůl.
Na počátku 70. let nastoupila skupina profesionální dráhu, která trvala dvě dekády. Opakovaně vyjížděla do zahraničí, natočila desky jako Festival, Xantipa a Sluneční hodiny. Výraznou stopu zanechal v kapele zpěvák a skladatel Oldřich Veselý. S ním Synkopy vyzkoušely art rock a experimentovaly s počítači.
Jako profesionální skupina Synkopy zanikly v roce 1990. O pár let později však začaly znovu vystupovat živě v téměř kompletní sestavě z přelomu 60. a 70. let a s repertoárem z téže doby. Se Synkopami kromě Směji vystupují i další zakládající členové, bubeník Jiří Rybář a kytarista a houslista Pavel Pokorný.