Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) hovořil s policií o privatizaci domů v Brně, ptala se ho na byty v Čelakovského a Nováčkově ulici. Hladík to dnes řekl v rozhovoru pro ČTK a Právo. Policie zasahovala minulý týden na několika místech v Brně včetně Hladíkovy kanceláře na magistrátu, kde končil coby náměstek primátorky. Hladík z ničeho obviněný není a novinářům řekl, že se na privatizaci nijak neobohatil. Připustil, že v kanceláři několikrát jednal s podnikatelem Michalem Horkým. Horký je jedním ze sedmi lidí stíhaných v kauze, která souvisí jak s městskými byty, tak s černovickou pískovnou, již vlastní městská část Černovice.
Hladík se měl minulý týden setkat jako kandidát na ministra s prezidentem Milošem Zemanem, ale kvůli razii se schůzka neuskutečnila. KDU-ČSL však vyjádřila Hladíkovi podporu a na jeho nominaci trvá. Razie celou situaci zkomplikovala, musel ji vysvětlovat celostátnímu vedení své strany. "Nejel jsem na širší vedení strany s tím, že chci být ministrem, ale abych vysvětlil tu situaci a diskutoval o tom, co je nejlepší pro KDU-ČSL. Není to o mé touze být ministrem, není to pro mě sen, kterého bych chtěl za každou cenu dosáhnout. Pro mě to znamená velkou zodpovědnost za budoucnost České republiky," uvedl Hladík. Zda nakonec bude ministrem, nechce předjímat.
Zásah policie pro něj byl nečekaný. "Byl to pro mě šok, že se mi ozvala policie. Nikdy se mi nic takového nestalo. Od začátku jsem ale s policií spolupracoval, poskytl jsem telefon, notebook, e-maily," řekl Hladík.
Podle něj média mluví v kauze o dvou větvích případů, jedna se týká černovické pískovny a druhá privatizace bytů. "Na první větev jsem nebyl dotazován vůbec. Byl jsem dotazován na privatizaci, a to u domů v ulicích Čelakovského a Nováčkova," uvedl Hladík. Právě dům v Čelakovského ulici v souvislosti s jeho jménem spojovala média. Podle Hladíka u domu nastal problém v tom, že ho městská část nejprve chtěla prodat, ale poté odmítla tzv. odsvěření, což prodej zkomplikovalo. Lidé přitom už s prodejem počítali a posílali předžalobní výzvy, uvedl Hladík, který situaci řešil. U domu v Nováčkově ulici byl podle něj problém s kanalizací, takže vodárny nesouhlasily s prodejem, dokud se nepřeloží. Oba domy stále nejsou prodané, ač na to lidé čekají, řekl Hladík.
Na to, zda zásah policie souvisel i s Horkým, Hladík nedovedl odpovědět. "Nepopírám, že se s ním znám, několikrát jsem s ním v kanceláři jednal, ale neměli jsme žádné osobní ani obchodní vazby," řekl Hladík. Policisté kromě jeho kanceláře zasahovali také v kanceláři advokáta a jeho lidoveckého kolegy Filipa Ledera, který Horkého zastupoval například při sporu s Jihomoravském krajem. Leder připustil, že u něj policie byla v souvislosti s jeho klientem, jméno ale neřekl.
Přestože Hladík obviněn nebyl, kauzu vnímá velmi silně. "Poškození mého jména před veřejností je velmi silné a mrzí mě to. Nic s tím ale neudělám a můžu jen vysvětlovat. Já jsem se ale na privatizaci neobohatil," uvedl Hladík. V ministerském křesle má nahradit Annu Hubáčkovou (KDU-ČSL). Rezignovala ze zdravotních důvodů.
Policie zasahovala v posledních týdnech v Brně opakovaně. Nejprve počátkem října provedla 28 domovních prohlídek a vyslechla 30 lidí v souvislosti s privatizací bytů na radnici městké části Brno-střed. Obvinila osm lidí v čele s politikem ODS Otakarem Bradáčem. Minulý týden policie byla u Hladíka, na bytovém odboru magistrátu, na radnicích Brno-sever a Brno-Černovice a také v černovické pískovně. V souvislosti s tím stíhá sedm lidí, média označují za hlavního člověka této kauzy právě Horkého.