Náměstek ministra životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes novinářům v Brně představil novou technickou normu. ČSN 36 0459 – Omezování nežádoucích účinků venkovního osvětlení vyšla 1. února 2023 a o měsíc později se stane účinnou.
Světelné znečištění neboli světelný smog je soubor všech nepříznivých účinků, které s sebou přináší umělé osvětlení. Jedná se o stále významnější celosvětový problém, jehož dopady můžeme pozorovat na lidském zdraví, životním prostředí nebo třeba na viditelnosti noční oblohy.
Míst v republice, kde neruší světelný smog výhled na oblohu, je velmi málo
Na území Česka je nejtmavší obloha nad odlehlými částmi národního parku Šumava a jižní částí Novohradských hor. Existuje také několik oblastí s nejpříznivějšími podmínkami pro pozorování hvězd a s ochranou světelného znečištění, je to Jizerka v Jizerských horách, Manětínská oblast tmavé oblohy a Beskydská oblast.
„Míra umělého osvětlení v noci stoupá nebývalým tempem, podle odborných časopisů téměř o 10 % ročně. Aktuálně více než 80 % světové a více než 99 % evropské populace žije v noci pod osvětlenou oblohou,“ uvedl Hladík.
Venkovní osvětlení není vždy optimálně nastaveno a často je až obtěžující, a to jak pro lidi, tak pro zvířata
„Takové světlo může rušit obyvatele, negativně ovlivňovat životní prostředí nebo narušovat bezpečnost. Ministerstvo životního prostředí se proto rozhodlo nalézt účinný nástroj a poskytnout právní ochranu občanům České republiky,“ dodal Hladík.
Podle něj je největší světelné znečištění patrné na parkovištích u obchodních domů, u komunikací, ale také u průmyslových areálů nebo sportovišť. Norma, která by měla platit od března, se bude vztahovat na nové stavby, vyžadující stavební povolení. Stávající, již realizované osvětlení norma řešit nebude. „Dokážu si představit, že na základě světelné mapy, kterou jsme pro Brno nechali loni udělat, dokážeme konkrétního vlastníka patřičného osvětlení oslovit a dohodnout se s ním, ale nemůžeme mu nic přikazovat,“ doplnil náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).
V praxi bude norma sloužit jako vodítko při instalaci nového nebo při rekonstrukci stávajícího osvětlení, a to ve všech aplikačních oblastech, které norma zahrnuje. Příkladem může být její použití při rekonstrukci soustavy veřejného osvětlení (VO), pro jejíž realizaci bude obec tyto požadavky vyžadovat ve smlouvě s osloveným projektantem. Ten se jimi při navrhování soustavy VO bude muset řídit.
V případě využití peněz z Modernizačního fondu (administrovaného Státním fondem životního prostředí ČR) či Národního plánu obnovy (pod Ministerstvem průmyslu a obchodu) bude splnění požadavků této normy pravděpodobně podmínkou pro získání dotace.