Méně pokálených soch a fasád, méně vyvedených mladých, menší riziko přenosu nemocí. Problémy s holuby ve městech se daří mírnit po celé Evropě díky budování holubníků. Na jejich mapu se nově přidala i moravská metropole. První městský holubník dokončili na střeše magistrátu v Kounicově ulici. Holubi se v něm už pomalu zabydlují, objevilo se tam první hnízdo s vajíčky. Brněnský magistrát o tom informoval na webu.

Některé městské části využívají služby sokolníka

„V Brně jsme řešili dlouhodobě problém s holuby, proto jsme zvažovali více metod. Na řadě budov jsou osazeny ochranné prvky jako hroty nebo sítě. V některých městských částech využívají služeb sokolníka, aby draví ptáci holuby vyplašili a ti se stěhovali mimo území města. Když nás oslovila iniciativa Městské holubníky, řekli jsme si, že jejich idea zní smysluplně a stojí za vyzkoušení. Přesvědčily nás taky zkušenosti z gymnázia v Bílovci na severní Moravě, kde už holubník funguje,“ uvedl náměstek pro oblast životního prostředí Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Spolupracují s Mendelovou univerzitou

Město chce projekt vyhodnotit za rok. „Aktuálně na něm s námi spolupracuje Mendelova univerzita, která zpracovává monitoring holubí populace v Brně. Po jejím dokončení nám výsledky předá. I to bude významný podklad pro další plán, jak počet holubů ve městě udržet na snesitelné míře. Zároveň se už teď pracuje na projektu druhého holubníku, který by měl pojmout až 150 opeřenců. Tento bude na střeše bohunické věznice,“ upřesnil Chvátal.

Holubník vytvořili studenti z bosonožské střední školy

Místo pro holubník se nabídlo na střeše magistrátní budovy na Kounicově ulici. Využili tam bývalý zděný přístřešek na expanzní nádrž, a proto nebylo nutné složitě stavět novou konstrukci. S dalšími úpravami pomohli studenti a studentky z bosonožské Střední školy stavebních řemesel. Ti holubník vyrobili v rámci výuky. Postupně se tam vystřídaly například obory zedník, tesař a truhlář. Dřevo poskytla společnost Lesy města Brna. Celkové náklady včetně projektu činily asi 140 tisíc korun.

Najde tam zázemí 32 párů holubů

V holubníku najde zázemí 32 párů holubů. „K dispozici budou mít vodu a kvalitní krmivo, které v případě potřeby doplní o probiotika. Díky tomu zde budou trávit většinu denní doby. Odpadá tak problém se znečišťováním ulic a budov,“ upřesnila Radka Loukotová z tiskového střediska magistrátu. Na jaře je navíc odčerví, aby byli v dobré zdravotní kondici. Pokud snesou vajíčka, bude polovina nejpozději do pěti dnů vyměněna za atrapy. To přispěje k redukci jejich rozmnožování. O holuby včetně odklízení trusu se bude starat dobrovolnice z platformy Městské holubníky.

Ošetřovatelka přijde do holubníku až dvakrát týdně

„S projektem Městské holubníky jsem začala proto, abych změnila přístup k holubům v České republice a pomohla městům a občanům s jejich humánní regulací. Oslovila jsem postupně všechna větší města v České republice a v Brně jsem se setkala se skvělou energií a zájmem,“ vysvětlila Michaela Klimšová z Městských holubníků. „Holubník na Kounicově má na starosti naše hlavní ošetřovatelka a odbornice na holuby Karolína Richterová, která je také držitelkou certifikátu o odchytu. V počáteční fázi během aklimatizace holubů bude do holubníku docházet jednou až dvakrát týdně. Součástí jsou kontroly chování holubů, péče o nové páry, úklid a krmení,“ dodala.