Zemřít doma obklopen těmi nejbližšími je stále častější přání nevyléčitelně nemocných. Na jižní Moravě, kde funguje několik mobilních a dva lůžkové hospice, potvrzuje větší zájem Diecézní charita Brno, nezisková organizace Girasole z Hustopečí na Břeclavsku i Hospic svaté Alžběty v Brně. Přispívá k tomu nejen větší informovanost a ochota rodiny, ale také přístup zdravotních pojišťoven a samospráv. Problémem je však nedostatek personálu. Vyplývá to z informací od poskytovatelů hospicové péče.
Charita má osm mobilních a jeden lůžkový hospic
Největším poskytovatelem této péče v kraji je Diecézní charita Brno, která provozuje osm mobilních hospiců a v Rajhradě na Brněnsku také jeden lůžkový. V domě s padesáti lůžky zemřelo v uplynulém roce téměř 300 lidí. Mobilní hospice se loni postaraly o 614 klientů, přičemž například v roce 2020 to bylo 526.
Mají málo zdravotníků i psychologů
Kapacitní možnosti hospicové péče ovlivňuje nedostatek personálu, který je nyní pro charitu největší komplikací. „V současnosti chybí nejen zdravotní personál, ale třeba i psychologové. Na všechny členy týmu jsou kladeny vysoké profesní a osobnostní nároky,“ poznamenala Radka Kuncová, vedoucí Mobilního hospice svatého Martina v Blansku.
Výpadek jedné sestry je citelný
„Pracovníci jsou také jen lidé s běžnými starostmi, domácností a dětmi a zastupitelnost v případě nemocnosti nebo nepředvídatelných okolností komplikuje chod nepřetržitě dostupné služby. Když si představíme v mobilním hospici klasické zajištění pěti sestrami, výpadek jedné je citelný,“ dodala. Například v hraniční oblasti kraje podle ní hospicová péče stále není dostatečně pokryta. Podle Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče nejsou podmínky pro fungování mobilních hospiců vhodně nastaveny pro působení na venkově, hodí se spíš pro velká města. Proto domácí hospice chybí v České republice zhruba v polovině okresů.
Sehnat kvalitní personál je těžké, říká ředitel Prchal
V péči organizace Girasole loni zemřelo více než 80 lidí. V roce 2021 to přitom bylo 63 a rok před tím 47. Ředitel zařízení Miroslav Prchal sdělil, že v současnosti je dostatek pracovníků na všech pozicích. Dodal ale, že je to štěstí. „Sehnat v dnešní době zdravotní sestru, která by zahořela pro paliativní péči a šla k nám pracovat, i když se těžce snažíme vyrovnávat platové podmínky, jaké by měla v nemocnici krajského či státního zřizovatele, je velmi těžké,“ posteskl si Prchal s tím, že ještě větší nedostatek je v dostupnosti lékařů s atestací.
Starají se o 400 lidí
Podobně to vnímá i ředitel brněnského Hospice svaté Alžběty Josef Drbal, kde se ročně starají zhruba o 400 lidí. Podle něj se sice financování této péče i díky přístupu zdravotních pojišťoven a zástupců samospráv zlepšilo, přesto ale nemohou nabízet platy jako v jiných zařízeních. „Posilu v řádu jednotek bychom uvítali. Zaměstnanci ale musí být zapáleni a trochu se i uskromnit, co se týče mezd,“ připustil ředitel.
Podpora kraje roste
Jihomoravský kraj začal hospicovou péči podporovat v roce 2015, v prvním roce na ni vyčlenil sedm milionů korun. Od té doby podpora roste a pro letošní rok dosahuje 15 milionů korun. Brno investovalo desítky milionů korun do stavby dětského hospice nazvaného Dům pro Julii, který poslouží vážně nemocným dětem. Hotový má být v roce 2024.
Vrátili dar Agrofertu, ale získali miliony od dárců
Na provoz hospiců přispívají také dárci. Třeba organizace Girasole začátkem roku, kdy Nadaci Agrofert vrátila stovky tisíc korun, získala od drobných dárců bezmála pět milionů. Peníze chce využít na nákup nových přístrojů, rehabilitačních pomůcek nebo platy sester.