Stavbaři dokončili a v těchto dnech představitelům kraje předali nový objekt Dětské léčebny se speleoterapií v Ostrově u Macochy na Blanensku. V lednu ji čeká montáž a instalace vybavení.
Dá se říct, že to byl vcelku kvapík. Smlouvu na stavbu uzavřelo hejtmanství předloni v dubnu. Pak se hned pustili řemeslníci do díla a letos v půlce listopadu se kolaudovalo. Předání a převzetí díla se odehrálo minulý týden ve čtvrtek.
Moderní komplex několika budov na okraji Ostrova u Macochy na Blanensku nahradí po téměř čtyřiceti letech původní objekt.
Léčí se tam astma, alergie, záněty a ekzém
Ozdravné zařízení v Moravském krasu využívá příznivé klima Císařské jeskyně, kde se léčí pacienti ve věku od čtyř do osmnácti let s astmatem, alergiemi, záněty dýchacích cest a atopickým ekzémem. Jeskynní klima je unikátní bezalergenní prostředí, ve kterém tráví děti 2 až 3 hodiny denně při aktivním tréninku a odpočinku), po zbytek času se prostředí takzvaně „čistí“.
„Dětská léčebna v Ostrově u Macochy je jediným pracovištěm v České republice, které využívá pro speleoterapii krasovou jeskyni. Jsem rád, že se tento léčebný projekt, který pomáhá dětem zlepšit jejich život, podařilo dotáhnout do konce. První pacienti by se v nové léčebně měli zabydlet na začátku března,“ upřesnil zpravodajskému portálu BRŇAN hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
„Kapacita léčebny narostla až třikrát. Nabídne ubytování 78 lidem, tedy dětem a jejich doprovodu,“ sdělil radní pro oblast investic Vladimír Šmerda (ODS).
Léčebna přišla na téměř 200 milionů
Objekt dále zahrnuje stravovací část, bazén, saunu, podhájský aerosol, tělocvičnu a 4 třídy základní školy. Ve zdravotnické části najdou obyvatelé ozdravovny ambulanci, vyšetřovnu a provozní prostory: šatny pro speleoterapii, sušárnu spacáků, zázemí pro zaměstnance, skladovací a technické prostory, venkovní sportoviště, arboretum a parkoviště.
„Jedná se o architektonicky zajímavou stavbu zapadající do CHKO Moravský kras, která využívá obnovitelných zdrojů energie a má samozřejmě nízké provozní náklady. Na tuto stavbu jsme pyšní. Byla například vybrána hodnotiteli z OECD a Evropské komise mezi tři nejlépe zadané veřejné zakázky roku 2021 v kategorii Udržitelná veřejná zakázka soutěže PROCURA+,“ doplnil radní Šmerda.
Celkové náklady na dětskou léčebnu dosáhly 196 milionů korun, přičemž na jejich pokrytí využil Jihomoravský kraj i úvěr od Evropské investiční banky.