K jednomu takovému případu došlo v Brně, minulý týden. Desetiletou dívku zkontaktoval neznámý člověk prostřednictvím internetové hry. Požádal ji o soukromé telefonní číslo a další komunikace pak probíhala přes telefonní aplikaci. Dotyčný naléhal na dívku, aby mu poslala video nebo fotografii svého nahého těla. Nezletilá odmítla a naštěstí komunikaci včas ukončila. Případem se nyní zabývají kriminalisté.
„Vzhledem k tomu, že začaly prázdniny a děti budou mít ještě více volného času, doporučujeme rodičům, aby se svými ratolestmi důkladně probrali možná rizika a případně učinili bezpečnostní opatření, aby dítě nemohlo být podobným způsobem zneužito,“ uvedla Andrea Cejnková, mluvčí PČR.
Rady pro bezpečné chování na internetu pro rodiče
V dnešní době moderních technologií a elektronických prostředků se komunikace stále častěji odehrává ve virtuálním světě prostřednictvím sociálních sítí. S tímto nadužíváním internetu, mobilních telefonů a sociálních sítí souvisí i možné riziko kyberšikany. V kyberprostoru se nachází mnoho rizikových návodů, nepravdivých nebo zkreslených informací. Dítě dnes prakticky žije internetem a většinu informací přijímá právě z tohoto prostředí. Riziko spočívá v tom, že neumí a nedokáže tyto informace filtrovat. A právě tato úloha spočívá na rodičích. Rodiče by měli se svými dětmi o komunikaci na sociálních sítích mluvit a rizika, která v tomto světě hrozí, jim vysvětlit. Mnohdy však znalosti dětí převyšují znalosti rodičů a rodiče na jakékoli snahy o ochranu ve virtuálním světě rezignují. Rodiče by však neměli rizika kyberprostoru podceňovat a i v této oblasti se vzdělávat, mít přehled a držet s dětmi krok.
Využijte možnost nastavení rodičovské kontroly na PC. Lze toho docílit nastavením omezeného režimu na PC (Youtube, Google) – filtrování nevhodného obsahu z výsledku vyhledávání. K dispozici jsou teké programy na „hlídání“ dětí v online prostředí (Family by Sygic, Kaspersky Safe Kids, Norton Online Family, ProtectYou, ManicTime, PC Screen Watcher, Activity Mon, Net Nanny).
V případě, kdy budete potřebovat pomoc, můžete využít následující stránky:
www.linkabezpeci.cz (116 111)
www.stoponline.cz
www.rodicovskalinka.cz (840 111 234, 606 021 021)