Petici na podporu převodu městské Nemocnice Boskovice pod Jihomoravský kraj podepsalo za měsíc více než 500 lidí. Opoziční zastupitelé KDU-ČSL, kteří petici iniciovali, jejím prostřednictvím poukazují na podle nich nedostatečně aktivní přístup vedení města. Sesbírat chtějí 3000 podpisů, řekla zastupitelka Boskovic Dagmar Hamalová (KDU-ČSL). Podle starostky Jany Syrovátkové (Změna 22) petice účelově manipuluje obyvatele Boskovic. Jednání o spolupráci a případném převodu i jeho podmínkách povede nadále, do krajských voleb ale výsledek neočekává, řekla ČTK.
O převodu nemocnice se diskutuje několik let
O převodu boskovické nemocnice se mluví několik let. Z usnesení zastupitelstva města vyplývá pověření starostky o převodu se zástupci kraje jednat. Podle opozice se tomu však město dostatečně nevěnuje. „Od odchodu jednatele nemocnice Dana Štěpánského uplynul rok. Ve vedení boskovické nemocnice se vystřídali paní starostka Jana Syrovátková, Miloslav Kavka a nyní nový jednatel Radim Dembiňák. Došlo k personálním změnám na pozici náměstků, v dozorčí radě. Situací v boskovické nemocnici jsou znepokojeni mnozí zaměstnanci nemocnice, občané Boskovic a okolního regionu. Je to již téměř rok, co se, podle slov starostky města, připravují podklady. Bližší informace ale nezveřejnila,“ uvedla Hamalová, která je také zástupkyní petičního výboru.
Petice manipuluje obyvatele Boskovic, tvrdí starostka
„Název petice je zavádějící a účelově manipuluje obyvatele Boskovic. Petice se tváří jako petice za zachování nemocnice Boskovice, ve skutečnosti ale lidé podepisují petici za okamžitý převod nemocnice pod Jihomoravský kraj. Nemocnice je stabilní a rozhodně funguje a bude fungovat i nadále,“ sdělila Syrovátková. Dodala, že také pozvala na návštěvu nemocnice hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL), s kterým chce mluvit o zajištění péče pro obyvatele severu Jihomoravského kraje a spolupráci města s krajem. Do krajských voleb, které se konají na podzim, neočekává žádné rozhodnutí týkající se převodu.
Podle jednatele by byl převod na kraj chybou
Krajský radní pro zdravotnictví Karel Podzimek (ODS) nyní považuje věc za v podstatě uzavřenou. „Paní starostka vybrala nového jednatele, který se nechal slyšet, že převod pro kraj by bylo špatné rozhodnutí. Myslím, že nám to takhle stačí, proč bychom měli někoho přemlouvat. Je to jejich rozhodnutí, které akceptujeme. Z Boskovic navíc žádná iniciativa na jednání za poslední měsíc nepřišla,“ odpověděl na dotaz ČTK.
Rozhodují vždy politici, řekl Dembiňák
Dočasným jednatelem nemocnice se po rezignaci Miloslava Kavky stal od dubna Radim Dembiňák. Minulý týden se představil zastupitelům a vyjádřil se i k převodu. „Co se s nemocnicí stane, rozhodne vždy politická garnitura – majitel nemocnice. Já v tuto chvíli nic připravovat nemám a nepřipravuji. Pokud bych ale byl Boskovičák, tak bych byl pro zachování nemocnice pod město. Pracoval jsem ve fakultní, krajské i městské nemocnici a čím dál je nemocnice od vedení, tím je její fungování zkostnatělejší. Jedinou výhodu vidím v situaci, kdy se nemocnice dostane do ekonomických problémů, kraj ji nenechá padnout do extrémní ztráty,“ řekl.
Chybějí internisté, chirurgové a primář na dětském oddělení
Zastupitele seznámil také s personálními problémy nemocnice. Chybějí internisté, chirurgové a primář na dětském oddělení, které je od prosince zavřené. Syrovátková tvrdí, že pro sehnání primáře a zachování odbornosti dělají všechno. Opozice upozornila na zastaralé informace ohledně inzerátů na webu nemocnice. Ta funguje pro spádovou oblast okresu Blansko, tedy zhruba pro 110 tisíc obyvatel. Lékaři v ní ročně provedou kolem 320 tisíc ošetření.