Sleduje zhruba dvacítku nejnavštěvovanějších koupališť nejméně jednou za měsíc, některá i častěji. Zjištěné údaje lidé najdou na informačních tabulích.
Teplota vody všech sledovaných přírodních koupališť se pohybuje mezi 22 až téměř 26 stupni s výjimkou jezírka resortu Wellness Infinit Maximus, které má 17 stupňů. Nejteplejší voda s více než 25 stupni je v přírodním biotopu v městské části Brno-jih, nejméně teplá je v rybníku Suchý na Blanensku, kde je přes 22 stupňů.
Vhodnou vodu ke koupání nabízí i vodní nádrž Letovice a Palava na Blanensku, Brněnská přehrada na všech koupalištích, tedy na Kozí horce, Osadě, Rakovci, Rokli i Sokolském koupališti. Koupat se dá také v Nových Mlýnech na Břeclavsku, Lučině na Hodonínsku, Lulči na Vyškovsku nebo na Vranovské přehradě a ve Výrovicích na Znojemsku.
Na počátku letní sezony bývá voda vesměs dobrá. S přibývajícími týdny však může vlivem počasí podle hygieniků docházet k tomu, že se kvalita vody zhorší kvůli přemnožení sinic. Voda pak může mít horší vlastnosti, může být kalná nebo cítit rybinou, případně může mít horší jakost. Ředitel odboru hygieny obecné a komunální jihomoravské hygienické stanice Miroslav Staněk už dříve ČTK řekl, že se lze koupat i ve vodě se zhoršenou kvalitou, aniž lidem způsobí problémy. Pouze citliví jedinci mohou mít například vyrážku nebo zánět spojivek. Pokud je voda nevhodná ke koupání nebo nebezpečná, lidé by se v ní koupat neměli.