Za fond to v pondělí v tiskové zprávě uvedla Gabriela Peringerová. Do první výzvy se přihlásilo 35 projektů v celkové výši 46 milionů korun. Podmínkou pro získání dotace byla útrata všech peněz z dotace v regionu jižní Moravy. V hodnocení hrála roli i propagace města a kraje nebo využití místních profesionálů a služeb.
Nejvyšší podporu 2,3 milionu korun získal snímek Modelář od režiséra Zelenky. "Není sice vždy přiznanou prezentací lokací města a regionu, zato ale zapojuje celou řadu místních profesí a studentů, čímž napomáhá dalšímu rozvoji místního audiovizuálního průmyslu. Pro město i region se jedná o unikátní spojení s jedním z nejtalentovanějších tvůrců, který jen málokdy natáčí mimo Prahu, navíc se jedná o projekt s mezinárodními ambicemi," uvedla předsedkyně správní rady fondu Ivana Košuličová.
Další podporu získaly filmy Poslední aristokratka v režii Jiřího Vejdělka, pohádka Hodinářův učeň režisérky Jitky Rudolfové, kde se objeví zámek Uherčice, město Mikulov nebo Pavlovské vrchy, ale také mezinárodní historický film režiséra Marhoula Nabarvené ptáče. U něj se natáčelo v objektu bývalé káznice v Brně. "Přestože se jedná jen o několik natáčecích dní, kvalita, jedinečnost a mezinárodní potenciál projektu jsou jednoznačnými důvody, proč tento snímek získal podporu," uvedl primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno). V jedné z klíčových scén se objeví 40 místních dětí.
Podporu dál získaly dokumentární road movie Dunaj vědomí, životopisný snímek Šifry Jana Kapra, film Absence vracející se k tématu odchodu židovských německých rodin z meziválečného Brna, ale také dokument zachycující divadelní romskou inscenaci Miri Fajta a televizní cyklus Turecká čítanka.
Fond založily společně kraj a město s cílem podporovat filmovou tvorbu a nalákat filmaře k natáčení na jižní Moravu a do Brna. Nyní bude připravovat druhou výzvu na podporu scénářů, pro kterou má půl milionu korun.