Na jižní Moravě vyměnily domácnosti s pomocí krajské dotace asi 4420 kotlů na tuhá paliva za ekologičtější. Ještě 450 dalších výměn kraj očekává, řekla Martina Žídková z tiskového oddělení krajského úřadu. Státní fond životního prostředí podpořil výměnu 4387 neekologických kotlů, sdělila za oddělení komunikace Stanislava Beyerová. Takzvané kotlíkové dotace mohou lidé čerpat do konce srpna na výměnu kotlů první a druhé emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září.

První vlna kotlíkových dotací začala v roce 2016. „Žádosti přijímáme do 30. srpna, nicméně vyčerpání peněz očekáváme dříve. Zbylé žádosti budou tvořit zásobník. Kolik kotlů se v Jihomoravském kraji nestihne vyměnit, neevidujeme,“ uvedla Žídková.

Dotázaní jihomoravští řemeslníci, kteří se výměnou kotlů zabývají, řekli, že v posledních měsících nepozorují větší zájem lidí o výměnu starých kotlů za nové. „Je srovnatelný s kterýmkoliv jiným obdobím roku, žádný mimořádný zájem u nás nepozoruji,“ poznamenal Jan Pecina, který působí hlavně na Znojemsku. Žádné mimořádné zvýšení zakázek na výměnu starých kotlů na tuhá paliva nepozoruje ani Jan Pandula, jehož firma působí na Blanensku.

Při používání kotle, který nebude splňovat emisní požadavky po letošním 1. září, hrozí jeho provozovateli pokuta až 50.000 korun

Majitele kotlů na to již upozornily také mnohé radnice v kraji, které budou mít na starost kontrolu dodržování zákazu provozu starých kotlů. „Po naší písemné urgenci někteří majitelé stav napravili. Některé zastaralé kotle však zůstávají v provozu zejména v nízkopříjmových domácnostech nebo také domácnostech seniorů. Po 1. září pracovníci oddělení životního prostředí budou provádět fyzické kontroly. Pověření úředníci jsou již proškoleni. Jak budou kontroly skutečně vypadat, například zda budou majitelé ochotni pustit úředníky do své nemovitosti, ukáže až praxe,“ sdělila mluvčí břeclavské radnice Ivana Solaříková.

Mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek uvedl, že cílem kontrol není občany postihovat, ale motivovat k tomu, aby výměnu kotle vyřešili. „Při zjištění nedostatků tedy nejdříve úřad vyzve k nápravě, teprve poté by se přistoupilo k případnému finančnímu postihu,“ poznamenal.

S kontrolami počítá také blanenská radnice. „Odbor životního prostředí je nicméně momentálně zahlcen prací kvůli nefunkčnímu informačnímu systému, jenž souvisí s digitalizací stavebních řízení,“ řekla mluvčí Pavla Komárková.

Právě vytápění kotly na tuhá paliva má v Jihomoravském kraji podle měření Centra dopravního výzkumu (CDV) v zimě největší podíl na zhoršování ovzduší

Pouhá výměna starých typů kotlů za novější ale situaci nezlepší, řekl ČTK již dříve ředitel Divize udržitelné dopravy a dopravních staveb CDV Roman Ličbinský. Nové kotle sice splňují nižší emisní limity, velmi ale záleží na tom, jaká je obsluha kotle, tedy jak a čím se topí, uvedl.