Podle Šlapala mají peníze sloužit organizacím na zvýšení úvazků až o tři za podmínek, že rozšíří služby z osmi hodin denně na 12 a také na víkend.
Kraj nyní registruje 56 služeb s 636 úvazky, loni obsloužily 12.650 klientů. Pracovníci pomáhají lidem například doma nebo v centrech. Účelem terénních a ambulantních služeb je, aby klienti mohli zůstávat co nejdéle doma a nemuseli do domovů pro seniory, které jsou nákladnější.
Z 56 služeb poskytují některé z nich obce a další neziskové organizace, jako charity a podobně. Některé už podle Šlapala fungují ve dvanáctihodinovém režimu, a ne všechny dosáhnou na tři úvazky. "Očekáváme, že se počet úvazků navýší asi o 100," uvedl Šlapal. Podle něj to při průměrném ročním platu i s odvody v celkové výši kolem 500.000 korun vychází na 50 milionů korun. Z toho asi 80 procent pokryjí peníze, které kraj dostává od státu, něco dá z vlastního rozpočtu a podílet se budou i obce.
Zájemci o příspěvek se budou moct hlásit kraji. "Schválila to rada a poskytovatele služeb už jsme informovali. Mají půl roku na to, aby řekli, jestli do toho jdou. Hodnotit to bude sociální odbor," dodal Šlapal. Více úvazků by mělo pokrýt více klientů, rozšíření pracovní doby z osmi na 12 i na víkend je reakcí na to, že rodinní příslušníci pečující o své blízké bývají často v práci déle nebo i o víkendu.
Terénní a ambulantní služby navíc nejsou podle Šlapala tak nákladné jako pobytové služby v domovech seniorů nebo se zvláštním režimem, které by měly fungovat pouze pro lidi s těžkou nebo úplnou závislostí na péči. Terénní a ambulantní pracovníci pomáhají lidem s hygienou například doma. Dále je mohou vozit do center, kde se o ně starají do doby, než se jejich rodinní příslušníci vrátí z práce. Fungují ale i na delší dobu, pokud rodina například jede na dovolenou a potřebuje seniora umístit někam na týden či dva. Mohou ale také třeba jen vozit obědy.