Cílem je umožnit nevyléčitelně nemocným lidem, aby mohli zemřít doma. Kraj přispívá na domácí hospicovou péči už šestým rokem, poslední roky vždy 10 miliony.
"Každoročně se zvyšuje počet klientů, kteří mají možnost prožít poslední chvíle v domácím prostředí. V roce 2018 jich bylo 531. Potvrdilo se, že při zajištění komplexní péče jsou rodiny schopné zvládnout poslední dny svých příbuzných v domácím prostředí," řekl Vojta. Kraj také dokončuje návrh koncepce paliativní péče.
Ošetřování doma může umožnit lékař. O nemocného se v takovém případě stará rodina, za kterou pravidelně docházejí odborníci. Podle dřívějších zjištění kraje si lidé přejí zemřít doma, navíc v nemocnici je taková péče dražší. Péči poskytuje tým zdravotnických a nezdravotnických pracovníků. "Je v něm lékař, zdravotní sestra, pečovatelka, sociální pracovník a dobrovolníci," poznamenal Vojta.
Kraj podporuje domácí hospicovou péči od roku 2015. První rok poskytl příspěvek sedm milionů, v dalších letech už po 10 milionech korun. Nejvíce peněz každoročně dostává Diecézní charita Brno, která se stará o stovky klientů. Peníze ale dostávají i další organizace, patří mezi ně například charita v Kyjově, Vyškově nebo Veselí nad Moravou, ale také organizace Zdislava nebo Hospic sv. Alžběty. Než kraj začal domácí hospicovou péči podporovat, zemřelo v domácím prostředí za podpory paliativní péče kolem 200 lidí. V prvním roce podpory kraje už jich bylo 350 a od té doby se počet takových lidí zvyšuje.