Jihomoravský kraj má v rezervách připraveno 150 milionů korun na dofinancování platů nepedagogických pracovníků ve svých školách, které nebudou kryty ze státního rozpočtu. Zřizuje 179 škol a školských zařízení, jde o platy stovek pozic, jako jsou uklízečky, účetní, školníci či ekonomičtí pracovníci. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí krajského úřadu Alena Knotková.
Vytvořili si rezervu
Vedení kraje reagovalo na vládní debaty o spolufinancování regionálního školství ze zdrojů zřizovatelů a loni na podzim rozhodlo o vytvoření rezervy. Připraveno je 150 milionů korun, což odpovídá výdajům na zhruba 15 procent úvazků nepedagogických pracovníků na krajských školách.
Propouštění neučitelských pracovníků se nekoná
„Chtěl bych především uklidnit všechny naše školy, ale i veřejnost, že rozhodně nenecháme propustit nepedagogické pracovníky na našich školách, čímž by došlo pochopitelně k omezení jejich činnosti. Ačkoliv z této situace nemáme radost, tak jsme se na možnou nutnost dofinancování připravili,“ uvedl radní pro vzdělávání Karel Jurka (ODS).
Na část úvazků ve školách stát nepošle ani korunu
Kraj se rozhodl doplatit zbývající část mzdových nákladů nepedagogických pracovníků poté, co obdržel rozpis rozpočtu školám od ministerstva školství. Z těchto dokumentů vyplynulo, že část úvazků napříč školami není financována ze státního rozpočtu. Zřizovatelé mají proto možnost buď tlačit na snížení počtu nepedagogických zaměstnanců nebo doplatit zbývající část mzdových nákladů.
Chceme stabilizovat naše školy, řekl radní
„Primárně chceme stabilizovat naše školy, aby nemusely přistupovat k žádným razantním krokům a škrtům. Pokud by ministerstvo znovu snížilo finanční prostředky, tak bychom zjišťovali u jednotlivých škol, zda nejde některé typy služeb sdílet s jinou organizací,“ dodal krajský radní pro školství.
V regionech chybí 800 milionů korun
V regionálním školství v Česku chybí podle ministerstva školství na zaplacení 2000 nepedagogických zaměstnanců zhruba 800 milionů korun. Vláda chce o zvýšení rozpočtu podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka jednat až v půli roku.