Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství chtějí nechat vypracovat dvě studie, které mají prozkoumat možnosti řešení a adaptace na klimatickou změnu a s tím související sucho v oblasti řeky Dyje. Jejímu povodí by totiž v budoucnu mohla pomáhat voda z Dunaje. O tomto nápadu začala česká a rakouská strana debatovat teprve loni, studie by měla prověřit, jak by kanál změnil hydrologické poměry v tomto území a zda tento zásah do krajiny a změna vodního režimu neovlivní negativně ekosystém. Novinářům to dnes v Brně oznámil ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) s tím, že vypracování dokumentů již odsouhlasila vláda.

„Vodní zdroje v povodí Dyje jsou již v současné klimatické situaci mimořádně napjaté, a je tedy nutné uvažovat výhledově o jejich potenciálním posílení. Ministerstvo životního prostředí připraví ekologickou studii, která se zaměří například na vliv nepůvodních a invazních druhů vyskytujících se v povodí Dunaje a posouzení možného ovlivnění ekosystému Dyje, a legislativně-právní, která bude zkoumat posouzení souladu s mezinárodně-právními závazky a dalšími klíčovými právními předpisy,“ uvedl Hladík.

Ministerstvo zemědělství připraví vodohospodářskou studii, včetně vlivu kanálu na distribuci vody pro pitné účely

Snaha o propojení povodí kanálem, který by měl rozměry zhruba Baťova kanálu, tedy asi 60 až 70 kilometrů, by podle Hladíka neměl být megalomanskou stavbou jako kdysi plánovaný kanál Dunaj – Odra – Labe. Jednou z možností řešení nepříznivého stavu je přivedení povrchové vody z vodního toku Dunaj z Rakouska. Připravovaná studie zjistí, zda by vybudování kanálu představovalo správné a udržitelné řešení a poskytne komplexní analýzu. Vodní stavba by sloužila především k zavlažování nejsušších oblastí v Jihomoravském kraji.

„Sucho na jižní Moravě je obrovský problém. Abychom ho zvládli vyřešit, potřebujeme, aby se zapojil i stát a některá řešení přesahují i hranice České republiky,“ řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

„Dřívější nástup vegetační sezony znamená, že rostliny začínají růst a spotřebovávat vodu dříve, což vede k rychlejšímu vyčerpání dostupných vodních zdrojů. Kombinace těchto faktorů způsobuje, že se sucho stává stále častějším a intenzivnějším problémem, který má vážné dopady na zemědělství, ekosystémy a vodní zdroje v regionu,“ popsal vědecký tajemník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Jiří Kolman.

Představitelé jižní Moravy se inspirovali v Rakousku, kde již řadu let existuje Marchfeldkanal, který obtéká ze severu v délce 90 kilometrů Vídeň, bere si vodu z Dunaje a opět se do něj vlévá

Kanál směrem na jižní Moravu, jehož trasování bude potřeba prověřit, bude mít velmi podobné benefity jako ten rakouský. Může prospět vodní bilanci v povodí Dyje, tedy vylepšovat hladinu Vranovské přehrady, do níž by měl ústit, Novomlýnských nádrží a také by mohl dodávat vodu do oblasti Soutoku, tedy lužních lesů na soutoku Moravy, Dyje a Kyjovky. Vodu z něj by mohli získávat zemědělci pro závlahy a kanál by také mohl přebírat část průtoku při povodních.