V Jihomoravském kraji déle než měsíc pokračuje epidemie akutních respiračních infekcí a chřipky. Od vrcholu epidemie začátkem února je pokles nemocnosti jen velmi pomalý, vyplývá z údajů na webu hygienické stanice. Stejně jako v celé republice je také na jižní Moravě zvýšený počet případů černého kašle. Od začátku roku do 10. března jich hygienici evidují 106. Loni to byly za stejné období dva případy, za celý rok 29.
„Letos dosud onemocněli čtyři kojenci do jednoho roku, kteří byli hospitalizováni. Pro tyto děti je onemocnění černým kašlem velmi závažné,“ uvedla ředitelka protiepidemického odboru Renata Ciupek. Dodala, že u malých dětí nemoc souvisí s tím, že rodiče odmítají nebo odkládají jejich očkování. Černý kašel se vyskytl ve všech okresech kraje a ve všech věkových skupinách. „U starších dětí a dospělých je bez rizika závažných komplikací, jsou-li očkováni. Nejvíce případů je nyní ve věku 15 až 19 let,“ doplnila.
Předloni se do Česka vrátil záškrt, letos se v tuzemsku objevilo několik případů
Na jižní Moravě se ale onemocnění záškrtem v typickém projevu nevyskytlo loni ani letos. „Prověřovali jsme jeden případ tzv. kožního záškrtu, který je epidemiologicky nerizikový, bez nutnosti opatření. Jednalo se o dospělou osobu s rizikovým chováním, ze sociálně vyloučené komunity,“ poznamenala Ciupek.
Černý kašel a záškrt jsou vzhledem k přenosu vzduchem a postižení primárně respiračního systému epidemiologicky zařazeny do rozsáhlé kategorie respiračních infekcí
Způsobují je bakterie. Neřadí se však do kategorie akutních respiračních infekcí, kde se jedná primárně o virové nákazy, zpravidla sezónního charakteru. U těch hygienici v Jihomoravském kraji evidují šestým týdnem epidemii. Počet nemocných v minulém týdnu zejména mezi předškolními dětmi, školáky a seniory mírně vzrostl, na 100.000 obyvatel jich bylo 2058.
Vyšší nemocnost, než je krajský průměr, zůstávala v okresech Hodonín, Znojmo a Brno-venkov. Podíl chřipky na všech případech akutních respiračních infekcí poklesl z devíti procent na sedm.