Každoročně se v Brně a okolí sejde na 50 tun dosloužilých vánočních stromků. Dost je i těch, které nejsou prodejci před svátky schopni prodat, letos jich například brněnská Zoo dostala od prodejců 650, na těch už si některá zvířata pochutnávají a zásoby jim vydrží asi do konce února.

Jiná situace je pak právě v tomto období, kdy lidé ponechají vánoční stromek doma ještě do svátků Tří králů a pak hledají možnosti, kam s ním. Městská společnost SAKO začíná se svozem v těchto dnech a jejich sběr pokračuje až do března. „Ideální je odstrojený vánoční stromek zdarma odevzdat v jakémkoliv z 37 sběrných středisek odpadů či jej odložit na vyhrazené místo, zřizuje-li jej daná městská část. Další možností je jednoduše položit stromek vedle černých popelnic na směsný odpad, odkud jej pracovníci svozu odvezou k dalšímu využití. Lidé by je ale neměli nosit k barevným kontejnerům,“ řekl předseda představenstva SAKO Filip Leder.

Mohutnější dřeviny o průměru kmenu nad 5 centimetrů je vhodnější nařezat na přibližně metrové kusy a ty potom položit vedle černých popelnic. Lisovací lopata popelářského vozu totiž není schopna silné a dlouhé kmeny zpracovat, čímž by mohlo poškodit lisovací zařízení na vozidle.

„Musím také upozornit na to, že nepotřebné stromky určitě nepatří zpátky do lesa. Ne vždy je totiž stromek dokonale zbavený vánočních ozdob a o zapomenutý háček či skleněnou baňku se může zvěř poranit. Z tohoto důvodu nepřijímá vánoční stromky ani brněnská ZOO,“ doplnil Leder.

Vánoční stromky se sváží během pravidelného svozu směsného odpadu jednou až třikrát týdně dle frekvence v dané lokalitě. I v případě, že kukavůz není z kapacitních důvodů schopen odvézt všechny nahromaděné stromky, neměly by tak zůstávat u popelnic dlouho. „Ze stromků od černých popelnic se vyrobí teplo do brněnských domácností, stromky ze sběrných středisek odpadů jsou odváženy na kompostárnu,“ uzavřel Leder.