„Ani po doplnění dokazování nevznikly pochybnosti ohledně obžaloby,“ řekl v závěrečné řeči státní zástupce Petr Šereda. Podle něj v případu pořízený důkazní materiál lze shrnout do tří okruhů: výpovědi spolupracujících obviněných, listinné důkazy a pořízené odposlechy a záznamy. „Nejsou v logickém rozporu a dokazují popsané skutky,“ uvedl žalobce.
Právě Švachulu označil za hlavu organizované skupiny, která podle obžaloby ovlivnila desítky stavebních zakázek za zhruba půl miliardy korun a přišla si na úplatcích na 47 milionů korun. Policie ale řeší i další větve případu, ve kterém stíhá 50 lidí či firem.
Bývalý místostarosta však vinu popírá. U soudu už dříve prohlásil, že se sám stal obětí nátlaku od spoluobžalovaného podnikatele El-Talabaniho. Švachulův obhájce Kárim Titz poukázal na to, že El-Talabani byl již dříve odsouzený za křivé obvinění policisty a je stíhán za obří daňový únik. „Proti mému klientovi není jediný přímý důkaz, jen výpověď El-Talabaniho,“ zdůraznil advokát.
V případu údajného ovlivňování zakázek čelí obžalobě kromě Švachuly dalších 10 lidí a dvě firmy. Obžalovaní El-Talabani a Kosmák podle státního zástupce přesvědčivě popsali nastavení úplatkářského systému. „Jednali v úmyslu systematicky získávat úplatky a byli zapojeni do připravené sofistikované činnosti,“ zdůraznil žalobce s tím, že Švachula vystupoval jako řídící osoba ve skupině a uděloval pokyny podřízeným obžalovaným, kteří je předávali dál.
Brněnský krajský soud případ řeší od září 2020 – tedy zhruba půldruhého roku po policejní razii na radnici centrální brněnské městské části – a po rok trvajícím procesu ukončil loni v září poprvé dokazování.
Jak již zpravodajský portál BRŇAN informoval, měl padnout rozsudek letos koncem ledna, ovšem nestalo se tak, protože žalobci podle trestního senátu vedeného předsedkyní Jaroslavou Bartošovou nedodali do spisu asi 12 tisíc stran, se kterými se obhájci teprve museli seznámit. Dokazování tak po odkladech způsobených nemocí člena senátu pokračovalo až tento týden.
Státní zástupce navrhuje většině obžalovaných stejné tresty. Třináct let by si měl odsedět bývalý vedoucí investičního odboru radnice Brna-středu Petr Liškutin a 12 let podnikatel Petr Kalášek. Samanu El-Talabanimu navrhl žalobce souhrnný trest 4,5 roku, Pavel Ovčarčin by si měl odpykat 7,5 roku.
U obžalovaného podnikatele Jiřího Hose, který je dlouholetým zastupitelem na Brně-severu, se návrh trestu zvýšil ze dvou let vězení na sedm, protože podle Šeredy hrál v kauze větší roli, než bylo původně žalováno.
Rozsudek by měla předsedkyně senátu vynést 31. května.