Nepodmíněný trest ještě trestní senát napařil Pavlu Ovčarčinovi a Samanu El-Talabanimu – oba by si měli shodně odpykat po šesti letech v nejtvrdším vězení. Další obžalovaní Lubomír Smolka a jeho firma Kros-stav, Petr Kosmák (někdejší vedoucí Správy nemovitostí na Brně-střed), Petr Liškutin (dříve ANO) a Jiří Hos (dříva ODS) dostali pětileté podmínky, Unzeitig a Krejčí pak dvouleté podmínky.
Soud je potrestal za to, že na počátku roku 2015 založili organizovanou zločineckou skupinu s cílem ovlivňovat veřejné stavební zakázky na Brně-středu poté, co Švachula navrhl v listopadu 2014 El-Talabanimu, aby od stavebních firem vybírali úplatky za zvýhodňování a přidělování zakázek.
„Obžalovaní měli ve skupině jasně rozdělené úkoly a zachovávali konspiraci. Komunikovali přitom přes různé šifrované aplikace a jednali v úmyslu získat úplatky. Zločineckou skupinu čtyři roky řídil Jiří Švachula a předával El-Talabanimu různé dokumenty pro výběrová řízení. Obžalovaní přitom od firem požadovali 10 procent z ceny díla, přičemž polovinu úplatků dostal Švachula,“ upřesnila předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová.
Stavební firmy přitom podle soudců gangu dohazoval Saman El-Talabani, jehož podřízeným byl Pavel Ovčarčin. Celkově tak ovlivnili zakázky za 37,5 milionu korun a na úplatcích vybrali bezmála tři miliony!
Švachula ani další obžalovaní si rozsudek nevyslechli, protože se z jeho vyhlášení omluvili. V soudní síni tak seděl jen obžalovaný stavební podnikatel Smolka a obžalovaný Petr Kalášek, kterého však soud zprostil obžaloby.
Kromě nepodmíněného trestu v nejpřísnější věznici ještě soud Švachulovi zabavil z účtů v bance téměř tři miliony korun, sbírku luxusních náramkových hodinek a osobní vůz Mercedes. Další obžalovaní dostali navíc peněžité tresty a zákazy činnosti v podnikatelské sféře. Liškutin pak nesmí 10 let pracovat ve veřejné sféře.
V části obžaloby však soudci Švachulu a další obviněné zprostili viny, protože žalované skutky nejsou trestnými činy. Týkalo se to zejména údajného vybírání úplatků od městských firem. Trestní senát také žalobci vrátil k došetření část obžaloby.
Švachula vinu od začátku popíral, přiznal však, že udělal chybu, když se dal dohromady s El-Talabanim a mluvil s ním o dění na radnici. Švachula řekl, že El-Talabani pak začal u firem vystupovat jeho jménem a on jim pak prý musel vysvětlovat, že s tím nemá nic společného. Podle něj se sám stal obětí nátlaku od El-Talabaniho.