Opět se prokázalo, že topná sezóna a počet lokálních topenišť na pevná paliva jsou zcela zásadní faktory zhoršení kvality ovzduší.
V posledních letech je z hlediska vymezení oblastí s překročenými imisními limity v Jihomoravském kraji zásadní zejména polyaromatický uhlovodík benzo[a]pyren, jehož dominantním zdrojem jsou lokální topeniště v domácnostech. Přestože je Jihomoravský kraj z velké většiny (93,5 %) plynofikován, některé obce jsou stále odkázány pouze na pevná paliva či elektřinu. Navíc ve spoustě zejména malých obcí navzdory plošné plynofikaci stále dochází k nárůstu topení pevnými palivy, a co je horší, také ke spoluspalování odpadu. Současně v některých plynofikovaných obcích Jihomoravského kraje převládají neaktivní plynové přípojky nad aktivními. Kromě lokálních topenišť je významným zdrojem znečištění v Jihomoravském kraji i doprava. Ta je soustředěna zejména do Brna, kde dopravní lokality dosahují pravidelně nejvyšších koncentrací polétavého prachu a oxidů dusíku. Z těchto důvodů byly pro měřící kampaň v roce 2017 vybrány 2 lokality, které reprezentují malé obce s výše uvedenými problémy v blízkosti Brna. V obci Moravany (2741 obyvatel) je celkem 798 přípojek zemního plynu, z nichž 187 (23,5 %) je neaktivních. Obec Ostopovice (1700 obyvatel) má celkem 421 přípojek zemního plynu, z nichž 41 (10 %) je neaktivních.
Měřenými látkami v ovzduší byly prachové částice PM10, PM2,5, polyaromatický uhlovodík benzo[a]pyren a oxidy dusíku. Tyto znečišťující látky vznikají při spalování tuhých i kapalných paliv a mají významný negativní vliv na životní prostředí (zápach, snížení viditelnosti, poškozování prostředí atd.) a především na kvalitu života a lidské zdraví. Mohou být karcinogenní a jsou příčinou mnoha úmrtí a nemocí (např. zánětů dýchacích cest, rakoviny, srdečních onemocnění atd.).
" V kombinaci s obecně zhoršenými rozptylovými podmínkami v topné sezoně jsou domácí topeniště skutečnými viníky špatné kvality ovzduší v menších obcích Jihomoravského kraje," uvedl Vít Rajtšlégr, radní pro životní prostředí.
Během měřící kampaně na přelomu měsíců října a listopadu 2017 nedošlo k žádné výjimečné situaci z hlediska rozptylových podmínek či naměřených koncentrací. Koncentrace polétavého prachu PM10 a PM2,5 v Moravanech i Ostopovicích jsou velmi podobné lokalitám Brno – Tuřany a Brno – Lány. Z hlediska denního chodu koncentrací PM10 jsou mírně zvýšené koncentrace ve večerních a nočních hodinách, přes den bývají zpravidla nižší.
„Topná sezóna a počet lokálních topenišť na pevná paliva v konkrétní obci jsou tedy zcela zásadní faktory, ovlivňující koncentrace benzo[a]pyrenu v ovzduší v obou obcích. V Brně a v obcích s centrálním zásobováním teplem a teplárnami na zemní plyn jsou koncentrace tohoto karcinogenu relativně nízké, avšak v malých obcích v topné sezóně jsou lokální topeniště zcela zásadním zdrojem znečištění ovzduší. Opakovaně bylo zjištěno, že samotné vytápění domácností bez působení dalších stacionárních a mobilních zdrojů znečišťování ovzduší je schopné několikanásobně překročit imisní limit pro benzo(a)pyren,“ uzavřel Vít Rajtšlégr.
Kompletní závěrečná zpráva z měřící kampaně 2017 v obcích Moravany a Ostopovice je ke stažení zde – https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=361865&TypeID=61