Na Šilingrově náměstí, rušném dopravním uzlu v centru Brna, je ode dneška pamětní deska muže, jehož jméno nese. Tomáš Eduard Šilinger byl člen augustiniánského řádu, novinář a katolický politik. Bronzová pamětní deska připomíná všechny jeho hlavní životní role a atributy. Kolemjdoucí, kteří Šilingera neznají, se tak z desky snadno dozví, po kom se náměstí jmenuje, uvedla při odhalení primátorka Markéta Vaňková (ODS).
Připomínka má pozvednout význam augustiniána
„Minimalistické pojetí zároveň povzbuzuje zájem k dalšímu seznámení s jeho osobností. Pevně věřím, že připomínka pozvedne význam brněnského augustiniána,“ uvedla Vaňková.
Desku navrhlo studio Monolit
Tvarem volně odkazuje ke kartotéce s pěti úrovněmi. Ukazuje Šilingera katolíka, kněze, bojovníka za pravdu a právo národa, politika a novináře, uvedl radní Filip Chvátal (KDU-ČSL). Každou „roli“ kromě stručného textu vyjadřuje také jednoduchý symbol z linií utvářejících například kříž, stránky knihy nebo poslanecké lavice.
Letos uplynulo 110 let od smrti Šilingera
Šilinger žil v letech 1866 až 1913, letos tak uplynulo 110 let od jeho smrti. Náměstí se po něm jmenuje s přestávkami od roku 1937, uvádí Internetová encyklopedie dějin města Brna. Původní pamětní deska zmizela v 50. letech minulého století. Nová stála asi 200 tisíc korun, lidé ji najdou na nároží s Pekařskou ulicí. Lesklý bronz postupně získá patinu.
Kněz byl zemským a říšským poslancem
Rodák z Tučína na Přerovsku byl v roce 1891 vysvěcen na kněze. Působil jako člen konventu augustiniánů na Starém Brně. Zároveň se angažoval v katolickém tisku, řídil deník Hlas, zasazoval se o práva česky mluvících Brňanů, a zejména o české školy. Byl opakovaně zvolen zemským a poté i říšským poslancem. Zemřel v Luhačovicích na Zlínsku. Pohřbený je na brněnském ústředním hřbitově.