Přírodní rezervace Kamenný vrch v Brně projde obnovou, ochránci přírody z Rezekvítku jí chtějí navrátit původní charakter a obnovit stepní trávníky. Pracovat budou i na Medláneckých kopcích. Náklady na projekt jsou zhruba 3,5 milionu korun, řekla ředitelka Rezekvítku Tereza Žižková. Na Kamenném vrchu roste unikátní počet trsů konikleců velkokvětých, je jich kolem 60 tisíc. Jednou z lokalit v Brně, kde koniklece na jaře vykvétají, jsou právě i Medlánecké kopce.
Odstraní nežádoucí křoviny a podpoří cenné listnáče
Projekt obnovy podpořený z Operačního programu Životní prostředí potrvá pět let. Jeho hlavní náplní je odstranění nežádoucích křovin, probírky stromů a podpora cenných listnáčů. „V současnosti keře čím dál více expandují do vzácných biotopů a bude potřeba tomu zabránit. Stromy budeme kácet co nejméně. Jednat se budou pouze o ty nemocné, přestárlé nebo ty, u nichž víme, že nepřežijí projevující se změny klimatu,“ řekl za spolek Vilém Jurek.
Zaměří se i na další druhy rostlin
Přírodní rezervace je známá největším výskytem konikleců velkokvětých na světě a díky tomuto unikátu navštěvují každé jaro chráněné území tisíce lidí. „V našem projektu se však nebudeme zaměřovat pouze na koniklece, ale i na řadu dalších druhů rostlin a živočichů i biotopy. Například již dnes víme, že lokalita je vyhlášeným rájem pro motýly a vzácné brouky,“ doplnil Jurek.
Vyhrabou starou trávu a pošlou na pastvu kozy a ovce
Kromě vyřezávání křovin budou ochránci přírody vyhrabávat stařinu a opadané listí nebo obnovovat degradované trávníky pomocí speciální techniky takzvaného zeleného sena. „Chystáme také menší překvapení. Po desítkách let se na území vrátí pastva. Ačkoliv se již dnes v rezervaci pase menší stádečko koz, není to dostatečné. Proto během projektu provedeme dvakrát řízenou pastvu ovcí a koz,“ uvedla Žižková.
Hlásí se jim první dobrovolníci
Rezekvítek počítá se i zapojením veřejnosti a škol do realizace projektu. „Na září už máme nahlášeny tři dobrovolnické skupiny, které nám přijdou pomoct s prvními výřezy. Přidají se také studenti středních i vysokých školy,“ doplnil Jurek.
Budou pracovat i v Medlánkách
Ochránci budou pracovat i na Medláneckých kopcích, konkrétně na malém Medláneckém kopci. „Tady bude totožný scénář jako na Kamenném vrchu. Obě území chceme dát konečně dohromady a stabilizovat je. Je to obrovská příležitost vrátit nejen čas, ale i prostor pro vzácné rostlinné i živočišné druhy,“ uvedla Žižková. Medlánecké kopce patří také mezi zvláště chráněná území. Ke vzácným druhům patří právě koniklec velkokvětý či travina ostřice úzkolistá.