Je to poprvé, kdy se v Jihomoravském kraji obdobná soutěž vyhlašuje. Cílem prvního ročníku je poukázat na opatření, která pomáhají zadržet vodu v krajině a zvyšovat tak odolnost vůči klimatickým změnám. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
Zájemci mohou nominovat své projekty zaměřené na pomoc přírodě, boj proti suchu a podporu rozmanitosti biodiverzity, které už fungují na území Jihomoravského kraje. Cílem soutěže je motivovat obce, zemědělce, soukromníky, neziskovky a další k lepšímu hospodaření v krajině. „Příroda nepočká. A my potřebujeme příklady dobré praxe, abychom mohli ostatní inspirovat. Jižní Morava je nejsušší oblast v celé zemi a každý takový projekt se počítá,“ uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Zapojit se můžou lidé starší 18 let nebo právnické osoby se vztahem k projektu – třeba projektanti, investoři nebo nájemci. Komise složená ze zástupců Jihomoravského kraje, Nadace Partnerství a Mendelovy univerzity v Brně pak vybere deset nejlepších, které se utkají o první tři místa a Cenu veřejnosti. Vyhrát můžou až 100 tisíc korun, kraj celkem rozdělí vítězům 230 tisíc korun.
„Budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti. Vysazovali jste stromy, budovali nádrže a pomáhali vracet potoky do původních koryt, abyste zadrželi v krajině to nejcennější, co máme – vodu. Touto cenou a finančním bonusem vám chceme poděkovat za vaši práci a motivovat i ostatní,“ dodal hejtmanův náměstek pro oblast životního prostředí Lukáš Dubec (Piráti).
Své projekty můžou soutěžící hlásit od 1. do 31. prosince 2021, od 17. do 31. ledna 2022 se spustí SMS hlasování o Cenu veřejnosti. Vyhlášení výsledků se uskuteční s ohledem na aktuální epidemiologickou situaci, nejpozději do konce března 2022. Více informací, včetně přihlašovacích formulářů, najdou zájemci zde: cenazakrajinu.cz