V Miroslavi má být za 140 milionů 70 míst, v Bučovicích za 100 milionů 50 míst. ČTK to řekl hejtmanův náměstek Marek Šlapal (ČSSD). Stavby by měly trvat asi rok a půl. Kraj to zaplatí z vlastního rozpočtu za pomoci úvěru. Další domovy v budoucnu plánuje i v Brně, Hustopečích a Břeclavi.
V kraji je skoro padesátka domovů pro seniory a zhruba 40 domovů se zvláštním režimem. Fungují také domovy pro zdravotně postižené, chráněná bydlení a podobná zařízení. Celkem nabízejí kolem 8500 míst. "Chceme budovat domovy se zvláštním režimem pro lidi, kteří trpí demencí nebo jsou ve zdravotním stavu, že nemůžou zůstat doma. Populace stárne a s rostoucím věkem se bude snižovat soběstačnost," uvedl Šlapal. Kromě toho kraj bude více podporovat terénní a ambulantní sociální služby, které umožní lidem méně závislým na pomoci, aby mohli co nejdéle zůstat doma.
V Miroslavi měl být původně domov s 50 místy, ale kraj nyní přepracovává projekt, aby bylo míst 70. V Bučovicích bude 50 míst. Oba domovy chce kraj začít budovat na počátku příštího roku. Podle Šlapala na domovy nelze čerpat dotace, proto bude muset náklady pokrýt kraj. Použije k tomu i plánovaný úvěr od Evropské investiční banky ve výši 700 milionů korun.
Další domov se 100 lůžky za 200 milionů má vzniknout v příštích letech v Brně v Tomešově ulici v prázdné budově bývalé transfuzní stanice. Kraj zvažuje, že by do projektu zapojil soukromého investora pomocí koncesní smlouvy. Spočívala by v tom, že by domov vybudoval soukromník, provozoval by ho smluvně stanovenou dobu a potom by objekt přešel na kraj. Výhoda spočívá v tom, že koncesionář neplatí DPH ze stavby a náklady si poníží ziskem z provozu. Domov by byl zařazený v krajské síti a provoz by hradily peníze z ministerstva a kraje.
Dalších 50 míst by mohlo vzniknout časem v Hustopečích. "Také máme nabídku z břeclavské nemocnice, kde by mohla v jednom z traktů vzniknout stejná kapacita. Budeme to ještě řešit," dodal Šlapal.
Na letošní rok má kraj schválený rozpočet s příjmy 7,172 miliardy korun a výdaji 7,086 miliardy korun.