Už příští týden čekají českou politiku krajské volby. Veřejnost je dlouhodobě vnímá jako druhořadé s volební účastí zhruba třetiny oprávněných voličů. Na tom se podle politologa Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně Lubomíra Kopečka pravděpodobně nic nezmění a je to vidět i v právě probíhající předvolební kampani. Letošní krajské volby navíc provází i pokles kandidátů. Zatímco před čtyřmi lety jich bylo skoro deset tisíc, nyní jich kandiduje 8280.

Voliči vnímají volby hejtmanů jako méně důležité

Čeští voliči podle politologa vnímají dlouhodobě krajské volby jako méně důležité. Velmi podobně se na ně dívají i média nebo politické strany. „Důsledek potom bude patrně stejný, jako býval v minulosti a k volbám přijde asi 30 až 40 procent lidí, tedy výrazně méně, než kolik jich chodí ke sněmovním nebo prezidentským volbám. Kdybych to vyjádřil politologickou terminologií, tak krajské volby a stejně tak senátní, jejichž první kolo proběhne souběžně, jsou volbami druhého řádu,“ uvedl Kopeček.

Koalice zpestří a zvýší roztříštěnost krajských zastupitelstev

Pokles počtu kandidátů souvisí s počtem kandidujících subjektů. Expert za tím mimo jiné vidí snahu kandidujících formací předejít tomu, že ve volbách neuspějí. Politolog očekává mimořádně pestrou podobu krajských zastupitelstev, které nahrává fakt, že pro regionální volby platí pro politické strany i volební koalice stejná volební klauzule. „Subjektů, které překročí hranici 5 procent, bude poměrně hodně. Řada z nich jde už do voleb jako koalice, což podobu z krajských zastupitelstev zpestří a zvýší to jejich roztříštěnost. Odrazí se to i v podobě krajských rad,“ řekl politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Ve většině krajů vyhraje hnutí ANO, míní Kopeček

Podle něj se dá očekávat, že ve většině krajů zvítězí ANO, jako v současnosti preferenčně nejsilnější politický subjekt v zemi. To ale nutně neznamená, že se této formaci podaří vytvořit vládnoucí krajské koalice a obsadit pozice hejtmanů. Zároveň je otázkou, jaký bude mít výsledek krajských voleb vliv na celostátní sféru.

Vnesou výsledky napětí do vládní koalice?

„Krajské volby v minulosti nikdy nevedly k tomu, že by přes často špatné výsledky vládních stran rozvrátily vládu. Samozřejmě můžou zanést do vládní koalice určitou míru napětí, oslabit její jednotu či přispět k výměně některého ministra. K nějakým zásadním změnám ostatně nevedly ani horší výsledky některých vládních stran v evropských volbách,“ dodal Kopeček.

Nové zastupitele si zvolí ve třinácti krajích

Krajské a senátní volby se v letošním roce uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. září. Nové zastupitele si zvolí třináct krajů, které pak čeká čtyřletý mandát. Vítězství bude obhajovat hnutí ANO, které v posledních volbách získalo nejvíc hlasů hned v deseti krajích.