Volno mají noclehárny v Brně i Hodoníně, obdobné zařízení je i v Blansku. Přespání stojí několik desítek korun, ráno ale musí nocležníci odejít a přijít lze zase až večer. Mrazivou noc je možné přečkat i v nočních centrech, která jsou zdarma, ale nejsou tam postele.
Skoro obsazená je noclehárna Diecézní charity v Brno v Bratislavské ulici. "Máme 24 míst pro muže a 10 pro ženy. Obsazeno je přes 90 procent, ale dvě místečka vždy najdeme. Poplatek za noc je 30 korun," uvedl vedoucí charitních služeb pro lidi bez domova Petr Šimon. Podle něj je k dispozici i noční krizové centrum s kapacitou 30 míst, to ale bývá plné.
Další noclehárny provozuje město v ulicích Masná a Podnásepní. Dohromady mají podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka 85 míst a obsazenost je kolem 60 procent. "Od ledna se snížil poplatek za noclehárnu z 50 na 40 korun," dodal Poňuchálek. Podle něj lidé mohou využít i nočních center. Kapacitu 50 míst nabízí noclehárna Armády spásy v brněnské Mlýnské ulici, kde se za noc včetně večeře platí 45 korun.
V nových místech najdou noclehárnu lidé bez přístřeší v Hodoníně. Dříve byla v Sacharovově ulici, potom přechodně v Čajkovského a nyní je od ledna v ulici Svatopluka Čecha, která spojuje vlakové a autobusové nádraží. "Máme kapacitu 20 míst, což je pro Hodonín dostatečné. Zatím nám chodí tak 12 lidí, protože si ještě zvykají na nové místo. Za noc se platí 60 korun, ale kdo nemá peníze a je evidovaný na úřadě práce, jde to přes stát. Poskytujeme k tomu i jídlo, možnost osprchovat se a vyprat si," řekl ředitel hodonínské charity Václav Salajka. K tomu ještě funguje v Hodoníně denní centrum, kde se mohou zájemci ohřát přes den. Noclehárna v Blansku má 15 míst a noc stojí 45 korun.