Kvůli slabým srážkám v červnu a současnému suchu musejí v posledních dnech pracovníci Veřejné zeleně města Brna mnohem intenzivněji zalévat stromy a keře v městských ulicích a parcích. Také musejí častěji doplňovat vodu do vaků, které slouží k efektivnějšímu zavlažování stromů, obklopených dlažbou či asfaltem. Zdeněk Troler, který je jedním ze čtyř pracovníků, kteří se o zalévání v těchto dnech starají, kvůli současnému suchému počasí pracoval i o víkendu.
Nejohroženější jsou v letním suchém počasí mladé stromy vysazené letos, loni či předloni. Ty je potřeba zalévat přednostně. Díky vlhkému jaru se jim daří dobře, ale v červnu už spadlo jen málo srážek, a tak je potřeba vodu doplňovat. „Prioritou jsou nejmladší stromy, ale když už člověk na nějakém místě je, tak zaleje i starší stromy,“ řekl Troler. Podle něj je objem nové výsadby každý rok zhruba stejný. „Letošek je zatím dobrý, moc stromů neusychá a v těchto dnech intenzivně zaléváme,“ řekl Troler.
Dnes zaléval v největším brněnském parku Lužánky. Nové stromy je potřeba zalévat do tzv. misky
Jde totiž o stromy, které se vysazují tak, že je okolo nich v zemi jutový pytel a ten dokáže poměrně dlouho zadržovat vlhkost. Každý strom si při zalévání vyžádá až desítky litrů vody. Do vaků, které se umisťují na spodní část kmenu, aby z nich postupně voda odtékala ke kořenům, se vejde 75 litrů.
Podle Trolera stačí vzrostlým stromům v současných dnech vak doplnit jednou za deset až 14 dnů
Městská firma starající se o zeleň zkouší i různé nové metody, jak o stromy v městských ulicích pečovat, protože potřebují ke svému přežití a zdárnému růstu mnohem více péče než stromy mimo městský zastavěný prostor. Používá například půdní injektor, který zlepšuje provzdušnění utužené půdy, a zajišťuje tak lepší vsakování vody, zároveň vytváří prostor pro hydrogel s vodou. Stromům tato metoda umožní přečkat období sucha. Firma se stará o řadu městských parků a zhruba o 17.000 stromů ve stromořadích.