Dlouho očekávaný projekt na podporu lidí a obchodníků Corrency odstartoval v Kyjově 26. dubna a měl končit dnes. Lidé v něm mohli zaplatit pomocí občanského průkazu nebo SMS kódu. Podporu ve výši 400 korun ve formě lokální měny corrent mohlo dva tisíce obyvatel Kyjova využít u téměř čtyřiceti kyjovských obchodníků. Jejich škála je široká. Od prodejny pečiva, potravin, lékárny, několika kaváren, restaurací, papírnictví, přes obchod s látkami, opravny aut, autoškol, po Městské kulturní středisko Kyjov a nejrůznější služby včetně kadeřnictví a masáží.
Princip Corrency spočívá v tom, že lidé dostali cílenou dotaci, kterou mohli během uplynulého měsíce využít u svých oblíbených obchodníků. Sami si mohli vybrat, koho chtějí podpořit a platbou u těchto obchodníků povzbudit celý region. Polovinu částky za nákup zaplatili correnty a druhou ze svého. Peníze se tak v kyjovské ekonomice protočily a díky spoluúčasti občanů se objem peněz v oběhu znásobil.
Do projektu na oživení obchodu, utlumeného vládními protiepidemickými opatřeními, se mohli přihlásit všichni občané s trvalým bydlištěm v Kyjově starší osmnácti let do naplnění kapacity 2000 lidí. Firma I, Foundation věnovala Kyjovu 800 tisíc korun. Přihlášení lidé poté získali příspěvek ve výši 400 correntů, které mohli utratit u registrovaných obchodníků s provozovnou v Kyjově.
“Do projektu se do dnešního dne přihlásilo 1560 lidí. Investor trvá na tom, že chce celý balík 800 tisíc korun v Kyjově utratit, proto se rozhodl prodloužit projekt o měsíc. Zbytek neutracených correntů se tak rozdělí mezi aktivní Kyjovjáky, kteří se do projektu zapojili a aspoň jednou nakoupili. Vychází to zatím podle odhadů tak, že aktivní uživatelé by mohli získat dalších 250 až 300 correntů,” sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.
Podle něj se projekt líbí jak obchodníkům, tak lidem. “Zrovna jdu od svého oblíbeného vinaře a nesu si od něj několik lahví vína, která jsem koupil vlastně za polovinu a přitom jsem ho podpořil. Utratil jsem tam zbytek correntů,” pochvaloval si čtyřicátník, který chtěl zůstat v anonymitě. A byl spokojený, když se dověděl, že virtuální měna bude v Kyjově pokračovat ještě měsíc.
Projekt se proto zamlouvá také kyjovské radnici. “Nestálo nás to ani korunu, protože do toho investoval soukromý investor. Ti, kdo se do toho zapojili, jsou spokojení. Projekt vyhodnotíme až za měsíc, až se celá částka 800 tisíc korun převedená na correnty utratí do posledního haléře,” doplnil Zdražil.
“Věřím, že tento moderní ekonomický projekt může podpořit podnikání nejen v Kyjově a je jen otázkou času, než se do něj zapojí další města,“ vysvětlil důvody vstupu do projektu starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých), který je zároveň předsedou Svazu měst obcí.