Jen zhruba 40 minut trvala týmu lékařů robotická operace, při níž primář urologie nemocnice u svaté Anny v Brně Petr Filipenský odstranil pacientce z ledviny zhoubný nádor. Tumor jí vyřízl s pomocí moderního operačního systému Da Vinci Xi, který nemocnice pořídila loni a obnovila tak robotický program. Lékaři mají na kontě již několik stovek operací, sdělil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach. Tu dnešní mohli novináři sledovat online. Da Vinci Xi přináší řadu výhod pro pacienty i lékaře, umožňuje mimořádně přesnou chirurgickou práci, čímž snižuje riziko chyb a poškození okolních tkání, například v důsledku třesu rukou.

Odoperovali jí náhodně objevený nádor o velikosti téměř tří centimetrů

Zákrok vedený zkušeným operatérem komentoval urolog Igor Dolan. Chirurg se při operaci dostal nejprve kolem tlustého střeva k ledvině, uložené v tukovém obalu. „Pacientce s nádorem o velikosti 26 milimetrů se pomocí robotického systému snažíme odstranit jen tumor. Ten lékaři objevili jen díky náhodě,“ uvedl Dolan.

Da Vinci Xi přináší výhody pro lékaře i pacienty

Da Vinci Xi podle něj přináší výhody jak pro pacienta, tak pro operatéry. Cílený zákrok je mnohem šetrnější než při klasické operaci. „Jde o lepší ochranu pacienta, který po operaci potřebuje méně analgetik a většinou může jít čtvrtý den po zákroku domů,“ řekl urolog. Operatér všechno vidí na 3D HD obrazovce. Chirurg ovládá až čtyři nástroje zároveň včetně kamery, kterou mu čistí od krve a dalších nečistot asistent. „Robotické nástroje přitom napodobují pohyb lidské ruky,“ uvedl Dolan. Díky flexibilním robotickým nástrojům se navíc chirurgové snadněji dostanou i k obtížně přístupným místům.

Důležitá je i práce asistenta

Asistent podává pomocí robotických nástrojů klipy, svorky, pásky a další nezbytné pomůcky, odsává krev a kouř při řezání tkáně a zavádí cévní svorku. „Vyměňuje také podle potřeby operatéra operační nástroje a podává nástroje na šití,“ popsal lékař práci svých kolegů na sále. „Operace byla pro pacientku velmi důležitá, protože jsme jí zachránili ledvinu a odoperovali jsme jí nádor,“ zdůraznil primář Petr Filipenský.

50 robotických operací prostaty a jste dobrý operatér, říká urolog

V urologii se podle Dolana začíná při robotických operacích s operací prostaty. Lékaři se nejprve učí manipulovat s nástroji na simulátoru, pak musí složit zkoušku a získat potřebný certifikát a teprve pak můžou operovat. „Po padesáti operacích prostaty už se může říct, že je urolog zkušeným operatérem, který pak denně v osmihodinové pracovní době s přehledem zvládne tři operace,“ upřesnil urolog.

Místo tří chirurgů stačí dva

Pro pacienta tato metoda znamená nižší riziko infekcí a krvácení, rychlejší a snazší rekonvalescenci a zároveň menší jizvy. „Díky této modernizaci můžeme pacientům nabízet lepší a funkčnější výsledky při kratší hospitalizaci, tedy rychlejší návrat do plnohodnotného života. Efektivnější způsob léčby je výhodný také pro provoz nemocnice,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně Vlastimil Vajdák. Využití robotického operačního systému totiž umožňuje například nižší vytížení personálu – zatímco u klasické nebo laparoskopické operace je potřeba tří chirurgů, s robotem mohou operovat už dva lékaři.