Vyšší výskyt zánětů spojivek i infekcí v oblasti víček evidují v posledních týdnech oční lékaři Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Příčiny a podmínky jsou podle nich jasné: vysoké teploty, kontakt s vodou, skupinové akce i ztížená hygiena. Léto zkrátka přispívá k šíření infekcí, ty oční nevyjímaje, informoval zpravodajský portál BRŇAN mluvčí svatoanenské nemocnice Jiří Erlebach.
Pozor by si měli dát zejména nositelé kontaktních čoček
Zánět spojivek je silně infekční onemocnění, které se projevuje zarudnutím oka, svěděním a pálením, otokem, pocitem cizího tělesa, ale i slzením a výtokem. „Velmi častým spouštěčem zánětů spojivek v letních měsících bývá u dospělých i dětí koupání v řekách, rybnících a často i v bazénech,“ uvedla primářka nemocničního oddělení nemocí očních a optometrie Hana Došková. Podle ní by si měli dát pozor zejména každodenní nositelé kontaktních čoček. Do vody by si měli brát plavecké brýle nebo se vůbec nepotápět.
K ohrožené skupině patří i děti
Mezi další ohrožené skupiny patří podle Doškové děti, u kterých zánět spojivek může doprovázet jiné, celkové infekční onemocnění, často předávané v rámci větších kolektivů, například na táborech.
Rizikové může být léto i pro lidi trpící ječnými zrny
Rizikové může být léto i pro lidi, kteří trpí na opakované záněty potních a mazových žlázek v okrajích víček, tedy takzvaná ječná a vlčí zrna. „U těchto osob může v letních horkých měsících docházet – i vlivem nadměrného pocení v obličejové části – k recidivám zánětlivých afekcí víček nebo výskytu nového onemocnění. A samozřejmě i takový zánět okrajů víček může být provázen současným zánětem spojivek,“ upřesnila primářka.
Myjte si ruce a vyvarujte se kontaktu s očima, radí lékaři
V případě infekce radí oční lékaři dodržovat zvýšenou hygienu rukou a vyvarovat se kontaktu s očima, aby postižený nekontaminoval okolí. „Pokud příznaky přetrvávají déle než několik dní, zhoršují se nebo jsou doprovázeny dalšími zdravotními problémy, doporučuje se vyhledat lékaře. Ten může stanovit přesnou diagnózu a doporučit další postup léčby v závislosti na přesné příčině onemocnění,“ dodal Jiří Erlebach.