Mluvčí nemocnice Pavel Žára řekl, že se metoda osvědčila, protože oproti klasické nebo mikrochirurgické operaci méně zatěžuje organismus, snižuje bolest po zákroku a urychluje rehabilitaci. Podle Žáry se tak operují ploténky především v bederní oblasti, lékaři se ale chystají k rozšíření zákroků týkajících se páteře.
Endoskopie je metoda, při které se lékař díky speciálnímu přístroji a malému otvoru dostane do těla pacienta. Nemusí tak tělo otevírat jako při klasické operaci, kdy vzniká velká rána a je nutná delší rekonvalescence. Využívají se i mikrochirurgické operace za pomoci operačního mikroskopu, které kvůli menší přístupové cestě zatěžují tkáně méně než klasická operace. Operace pomocí endoskopu ale znamená ještě větší snížení operační zátěže.
Nemocnice provedla první endoskopickou operaci u pacienta s vyhřezlou ploténkou koncem roku 2017. Od té doby operovala další lidi a také sledovala jejich výsledky, které nyní vyhodnotila. "Nový operační postup u těchto pacientů prokázal efektivnost a minimalizoval jejich operační zátěž. Výsledky potvrdily, že pooperační bolesti byly minimální a časné zahájení rehabilitace umožnilo pacienty propustit třetí den po operaci," řekl Žára.
Dodal, že sledování pacientů půl roku po operaci potvrdilo srovnatelné výsledky, jaké byly při mikrochirurgické operační technice.
K provedení endoskopického výkonu jsou potřeba speciální endoskopické nástroje. Samotný výkon se provádí z dvoucentimetrového kožního řezu přes pracovní kanál endoskopu, jehož průměry jsou pár milimetrů. Endoskop se pod rentgenovou kontrolou zavede k místu výhřezu, který se odstraní pomocí speciálních nástrojů. Nedochází tím k narušení měkkých tkání ani svalstva.
Neurochirurgická klinika Fakultní nemocnice Brno ročně provede asi 500 operací pro degenerativní onemocnění bederní páteře. "Naprostá většina je odstranění výhřezu meziobratlové ploténky. Z toho asi deset procent se operuje endoskopicky, zbytek mikrochirurgicky," uvedl Žára.