Jde o agrolesnický projekt, který zvýší biodiverzitu krajiny a její odolnost a zároveň symbolicky 30 let od sametové revoluce připomene chybné snahy minulého režimu krajinu unifikovat, uvedl mluvčí univerzity Filip Vrána.
"Jedná se o první projekt v Masarykově lese, který spravuje Školní lesní podnik Křtiny. Vznikne vzorový projekt pro studenty i pro veřejnost," řekl Vrána.
Agrolesnictví je systém hospodaření, kdy se do zemědělské krajiny vysazují stromy, buď v pásech nebo roztroušeně, a klasické zemědělství se tak kombinuje s lesnictvím. Vedle produkční funkce plní i další mimoprodukční, jako je zlepšení kvality půdy či zvýšení biologické rozmanitosti. Krajina, v níž jsou stromy, také lépe zadrží vodu.
"V Babicích se budou vysazovat stromy do pásů, půjde o javor klen, topol černý, jeřáb břek a třešeň ptačí, což jsou všechno cenné dřeviny. Dále půjde o výplňové dřeviny, jako jsou javor babyka, líska obecná, hloh jednosemenný a hrušeň polní," řekl Vrána.
Agrolesnické systémy jsou již běžné v západní Evropě a postupně by se měly prosazovat i v Česku. Podporu jim chystá ministerstvo zemědělství. Sedláci by měli na tvorbu a udržování těchto systémů získat dotace.